Проєкт “Щеплення правдою” покликаний просувати цінності критичного мислення та навчати українців відрізняти фейки від надійної інформації в пов’язаних з наукою галузях.
Проєкт виконує команда “Моя наука” разом з громадською організацією Unia Scientifica за підтримки Міжнародного Фонду “Відродження”
В межах проєкту було створено 15 дописів на різноманітні теми спеціаліст(к)ами з даних галузей.
Зверху можна на діаграмі розібратися в тематиці цих статей
(завантажити плакат у *.pdf чи *.png)
Знизу ці статті в алфавітному порядку
Що таке БАДи та що важливо про них знати?
Хіба натуральне може бути небезпечним?
Але хіба ми зараз отримуємо все необхідне з їжі?
А чи є випадки, коли нам не обійтися без харчових добавок?
А як щодо імунітету? Треба ж собі допомогти восени та взимку?
Перед вами — друга частина матеріалу на порталі “Моя наука” про вакцини — тепер уже повноцінно про вакцини від COVID-19. Ми намагались відповісти на найбільш гострі й незрозумілі питання з точки зору науки та доказової медицини.
Ненауковий вступ про фінансові піраміди для тих, хто ще не розуміє, навіщо математика потрібна в житті (і для тих, хто це добре розуміє)
Варто розібратися, звідки взялися поширені в колективній свідомості та інформпросторі хибні тези про харчування, і як воно насправді.
Комбіновані оральні контрацептиви (КОК), які містять у своєму складі синтетичні аналоги гормонів естрогену і прогестерону, стають дедалі популярнішим методом контрацепції в Україні. Окрім популярності, ці препарати обростають чималою кількістю міфів і упереджень. Розберемося.
Чи часто ви бачили у голлівудських фільмах як шприц з адреналіном колять прямісенько у серце? А скільки чудових бойовиків, де у героїв потрапляють кулі але їх бронежилети все витримують, а герої далі б’ються зі злом… Хоча, міфи є не тільки у фільмах, згадайте про алкоголь на морозі щоб зігрітись, а може хтось хоче зайнятись урінотерапією, бо хто не знав, це ж ліки від усього!
Деякі міфи звісно досить невинні, але є і досить небезпечні.
Медіаграмотна людина знає і вміє критично сприймати та оцінювати інформацію й, відповідно, приймає обґрунтовані й адекватні рішення. Розуміючи принципи роботи медіа і з медіа, він чи вона здатні використовувати медіа для досягнення своїх цілей. Цей важливий пункт означає, що не лише споживання, а й правильне застосування інфомедійних засобів і ресурсів веде до успіху.
Зміна клімату не схожа на жодну екологічну проблему, з якою людство стикалося раніше. Багато людей і досі не знають що таке “кліматична криза”. Або дізналися через ненадійні джерела, що призвело до появи міфів про кліматичні зміни. Тому за наступні 3 хвилини ми спробуємо пояснити причини зміни клімату з об’єктивної наукової точки зору.
Сучасна фармакологія працює за принципом пошуку білкової мішені та дії на неї за допомогою молекулярного “снаряду” — малої молекули. В організмі мільйони клітин, а в них разом — мільярди білкових молекул одного типу. Потрібно, щоб дуже багато молекул ліків з’єдналися з молекулами білків-мішеней, щоб ліки подіяли. Сьогодні ми знаємо, що розведення лікарського препарату в мільярди разів у воді чи цукрі — а саме це пропагують гомеопати — не може забезпечити такої взаємодії. Перший відомий експеримент щодо перевірки лікувальної здатності гомеопатії розпочався 1829 року в українському містечку Тульчин, що на Поділлі.
Часто можна почути запитання “чи працюють стовбурові клітини?” На нього є однозначна відповідь у контексті вашої фізіології: звісно, працюють, і дуже навіть успішно, якщо ви читаєте ці рядки.
Але ви, певно, зазначите, що у запитанні “чи працюють стовбурові клітини?” мали на увазі не це. Найчастіше це питання стосується стовбурових клітин як “чудодійного засобу” про який майже всі щось чули, але й гадки не мають як це працює (або ні).
Ми живемо в часи, коли давно існуючі народні традиції та забобони втратили свій сенс. Однак саме вони найчастіше задають ставлення до плазунів та земноводних (що їх біологи у XVIII-XIX ст. об’єднували під назвою “гади”). Це стимулює виникнення фобій, які однозначно не приносять користі ані людям, ані гадам. Але чи не дарма нас лякали в дитинстві?..
Протягом останніх десятиліть усе частіше в засобах масової інформації з’являється словосполучення “цвітіння водойм”. Дослідженням явища “цвітіння” водойм, а також інших субстратів — ґрунту, снігу, будівельних споруд тощо, займаються науковці всього світу, і щороку з’являються нові дані, які розширюють наші знання з цього приводу. Імовірно, ви могли зацікавитись, чому вивчення цього питання є настільки важливим та обговорюваним.
Що таке депресія? У цій статті розглянуто саме клінічну депресію, вона ж великий депресивний розлад (major depressive disorder). Існує ще й так званий малий (minor) депресивний розлад, який хоч і “не доріс”, але псує життя не по-дитячому.
Будь-яка згадка про радіацію викликає в багатьох із нас параноїдальні настрої, одразу нагадуючи про холодну війну, проекти створення ядерної зброї, закриті наукові інститути, атмосферу невизначеності, відсутності порозуміння, страху і конспірації. Історії про “закриті поселення”, що не мали навіть назв — лише номери, підписки про невиїзд, домовленості про нерозголошення. Радіація має присмак небезпечної таємниці, про яку говорять пошепки. Чи варто скуповувати весь арсенал радіопротекторів, включно з горілкою, у аптеках і супермаркетах одразу після повідомлення щодо зміни радіаційної обстановки?
Ця стаття написана під час пандемії COVID-19. З початку 2020-го року ми живемо у реальності боротьби з новою інфекцією, яка змінила майже всю нашу рутину. Природно, що майже кожного хвилює питання, коли пандемія нарешті скінчиться, і тому тема профілактики є однією з найбільш актуальних та обговорюваних. Важливий спосіб профілактики вірусних інфекцій — вакцини. Але як їх розробляють?
Коментарі