28 Березня 2017 | Олексій
Категорії: Біологія, Наші проєкти
Теги: Дні Науки, лекція, майстер-класи, мозок, нейрон, нейронауки, нейрофізіологія, сон, тиждень мозку
Третій тиждень березня у світі – це Всесвітній тиждень мозку. “Моя наука” підтримує захід з 2012 року, цей раз не був виключенням. Тому коротко розповімо, як воно було, щоб ви знали, що ви пропустили та що наступного разу треба неодмінно відвідати.
Нагадаємо, що Тиждень мозку Brain Awareness Week– це ініціатива благодійної Фундації Дана, яка підтримує наукові дослідження в галузі нейронаук, як фінансово, так і інформаційно. Метою Тижня є поширення знань про мозок серед найширших верств населення та привернення уваги суспільства до необхідності вивчення цього важливого органу. Ну, і звісно, науковці й медики в ці дні багато говорять про хвороби та про те, як їх уникнути.
Традиційно Тиждень мозку в Україні організовує Українське товариство нейронаук разом з Інститутом фізіології ім. О. О. Богомольця НАН України – визнаним у світі центром дослідження мозку. Але цього разу до кампанії долучилися молоді медичні активісти зі спільноти “M-Gate“, які допомогли зробити захід наймасштабнішим за останні роки, зібравши підтримку багатьох організацій, про які згадаємо нижче. Ну, і звісно, Тиждень мозку допомагали організовувати “Дні науки” та “Моя наука”.
Концепція цьогорічного Тижня в Україні була побудована на двох типах заходів. Як і завжди більшість заходів були призначені на найширшу аудиторію: дітей, їхніх батьків, студентів та молодь, дорослих людей, які цікавляться наукою та власним мозком. Поруч з цим було організовано майстер-класи та частину лекцій з метою донесення знань з нейронаук до більш вузькоцільової, але не менш важливої спільноти – студентів-медиків. Не секрет, що медична освіта в Україні значно відстає від європейського, американського та східноазійського рівня, а студенти часто мають обмежений доступ до досліджень та клінічних баз з нейрологічних захворювань. Ось цю прогалину поруч з загальною популяризацією нейронаук і заповнювали організатори цього разу.
5 з 6 лекцій медично-спеціального спрямування відбулися в будівлі Київміськради за сприяння одного з депутатів. Приємно усвідомлювати, що муніципальний орган влади стає більш відкритим для громади та дозволяє безкоштовно використовувати власне приміщення для популяризації науки та просвіти. Не дуже приємно бачити повну байдужість депутатського корпусу та чиновників міськадміністрації до всесвітньої інтелектуальної ініціативи, бо на відкритті був присутній лише депутат-співініціатор, а далі не було взагалі нікого. Проблеми мозку залишаються нецікавими представникам Київської влади, як і очільникам країни загалом, і з цим треба щось робити.
Незважаючи на заявлену медичну спеціалізацію, перша й остання лекції циклу про психосоматичні розлади та фізіологію сну, які читали відповідно Олег Чебан та Нана Войтенко були достатньо науково-популярними та привабили багатьох любителів науки.
Та й лекція Віктора Цимбалюка про нейрохірургію, на перший погляд, розрахована на професіоналів, виявилася дуже цікавою. Окрім лекцій, які були відкриті для всіх охочих, проводилися й майстер-класи за попереднім записом. Ажіотаж був великим, але потрапити туди змогли не всі через цілком природне обмеження місця під час цієї лабораторної та клінічної практики. Сподіваємось, що отриманий досвід та нові знайомства дозволять хлопцям та дівчатам з “M-Gate” ще не раз провести колег-студентів до провідних лабораторій та клінік.
Лекції та майстер-класи зайняли будні, а “мозковий ” вікенд пройшов під знаком “Нервових Днів науки”. Серія науково-популярних лекцій від провідних науковців Інституту фізіології була присвячена різним аспектам науки про мозок: методам дослідження мозку, причинам шизофренії, впливу канабісу на мозок, аналогії “мозок-комп’ютер”, підтриманню здоров’я власного мозку. А після лекцій переповнений зал слухачів висипав до холу, де всім охочим давали можливість виміряти чутливість власних нервів, потримати в руках генетично-модифіковану мишу, розглянути нервові клітини в мікроскоп та навіть власноруч нарізати мозок на тонкі зрізи, де видно всі його глибинні структури. Судячи з захвату гостей, уся підготовча робота була недарма.
А наостанок всіх гостей запросили до просторої аудиторії “Українського інституту майбутнього”, де молоді популяризатори науки говорили на всілякі науково-розважальні теми від “емоційного інтелекту” та сексу з роботами до “генетичної пам’яті” та нейрофізіології сприйняття музики. Присутні навіть послухали музику та читання віршів у виконанні лекторів. Після лекцій відбувся жартівливий турнір по спортивному “Що?Де?Коли?” з питаннями на медично-мозкові теми. Треба відмітити, що команда організаторів турнір програла більш юним знавцям.
Тиждень мозку завершився, і нам залишилися приємні спогади – як організаторам, так і гостям. Подібні науково-волонтерські ініціативи підтримує новостворений Київський академічний університет. Хоч і волонтерські, заходи були б неможливі без фінансової підтримки, яку здійснила Федерації європейських товариств нейронаук та український меценат – фармацевтична компанія “Юрія-Фарм“. Мала академія наук України допомогла з друком матеріалів. До речі, вперше силами волонтерів “M-Gate” Яни Української та Олександри Логвиненко і нейрофізіолога Андрія Чернінського було перекладено українською мовою дитячу книжку “Mindboggling”, яка, впевнені, ще не раз буде роздаватися під час наступних Тижнів мозку.
Тиждень мозку завершився, а міжнародний шкільний нейроконкурс “Brain Bee”, юний переможець якого поїде на фінал до Сполучених Штатів, лише підходить до свого національного фіналу. Ця подія відбудеться в неділю, 9го квітня. Запрошуємо пресу та спонсорів цікавитися, відвідати, підтримати!
А ось обіцяні презентації з “Нервових Днів науки”:
Обговорення