Наукові топоніми для Києва


У Києві стартувала кампанія з перейменування вулиць, майданів, проспектів, провулків та інших міських топонімів, названих на честь представників російської імперської культури й науки, недодекомунізованих більшовистських діячів і діячок, місцевостей на території країн-агресорів тощо. Тема ця величезна, на громадське обговорення виставлено майже 300 топонімів, тому ми поговоримо тільки про нашу тематику — про науку. Якщо ж ви не маєте часу на читання статті, одразу прокручуйте вниз на список для голосування. (Друга частина імен тут.)

Київ є найбільшим науковим центром України. Тут розташовані одні з найстаріших університетів — Київський національний університет, Києво-Могилянська академія, Київський політехнічний інститут та всі ті, які від них відокремилися. Тут була створена та існує понад 100 років Національна академія наук, яка попри всі проблеми та тиск різних владних режимів збирала в своїх лавах чимало добрих вчених, понад половина її наукових інститутів теж працюють у Києві. Чимало промислових гігантів, які використовують надбання прикладної науки, а також руки й голови інженерів та науковців, також розташовані в Києві.

Отже, з містом пов’язані долі десятків тисяч науковців, серед яких багато дослідників світового рівня, а також тих, які окрім наукової діяльності зробили внесок у розвиток міста. Добре було б згадати про них у назвах київських вулиць і площ, чи не так? Подивимося, чи це було зроблено. У Києві понад 2700 урбанонімів — тобто топонімів, що називають вулиці, площі, провулки тощо. 125 з них названі на честь науковців. На честь 109 науковців, бо на честь декількох названо одразу по кілька вулиць — наприклад є цілих 5 вулиць, названих на честь російського селекціонера-самоука Івана Мічуріна. Сюди ж входять люди, які відомі більше не за науковий внесок, а за культурний чи політичний, як, наприклад Михайло Грушевський чи Олена Пчілка. Небагато науковців, загалом.

А чи всі ці науковці мають стосунок до Києва, або хоча б до України? Ні, не всі. Зі 109 імен 34 дослідники не мешкали в Києві взагалі, а якщо й були, то проїздом. Є тут люди, важливі загалом для української науки, зокрема Іван Пулюй, Ілля Мечников, Юрій Шевельов, Дмитро Яворницький. Але чимало й такого зв’язку не мали. Чому ж на їх честь у Києві називали вулиці? Можливо, це видатні світові вчені? Дехто з них дійсно такі. Але ось не пов’язаних з Росією наукових топонімів у нас лише 2: вулиця Дарвіна та вулиця Коперника. Безумовно знамениті науковці. А ось усі інші — чужі для Києва та України — росіяни. Так, серед них є всесвітньо відомий хімік Менделєєв, математикиня Ковалевська, фізик Курчатов. Але, крім того, прослідковуються два інших кластери імен.

Перший пов’язаний зі сталінською методикою “боротьби з космополітизмом“, яка вчила, що всі видатні відкриття були зроблені в Росії, а не в “капіталістичних країнах” (ніби Росія до 1918 року не була саме такою). Ще там на додачу йшла боротьба з євреями, але це окрема тема. Так от, для цього в архівах вишукувалися російські вчені чи винахідники, які займалися подібними до європейських чи американців темами, та оголошувалося про їхній пріоритет — першість у наукових відкриттях чи винаходах. Бралися спірні випадки, як от з винахідником радіо Поповим (у світі визнають пріоритет італійця Марконі, який свій винахід запатентував), чи навіть вигадки, як от “повітряна куля Крякутного” (всі знають, що першу повітряну кулю побудували брати Монгольф’є, а реального апарата Крякутного не існує). Знайшли тоді й справжній науковий пріоритет — перша електроенцефалограма в світі зроблена Володимиром Правдичем-Немінським у Києві. Але в Києві є вулиці Попова, Лодигіна (один з винахідників лампи розжарювання), Ползунова (автор одного з перших парових двигунів), та нема вулиці Правдича-Немінського. Напевне, тому, що українець і репресований ворог.

Друга серія вулиць з’явилася завдяки діяльності “народного академіка” Трохима Лисенка, сумновідомого борця з генетиками. Лисенківцям були потрібні свої герої, від імені яких вони би могли боротися зі своїми супротивниками. Усю свою парадигму Лисенко іменував “мічурінською агробіологією” на честь Івана Мічуріна, російського садівника-самоука, який генетики не знав та й не цікавився нею, а головне — помер задовго до подій “мічурінської сесії” Всесоюзної аграрної академії 1948 року. Прибічниками “мічурінців” лисенківці записали й інших померлих дослідників у галузі сільського господарства: Климента Тімірязєва, Василя Докучаєва, Василя Вільямса тощо. У результаті на карті Києва є вулиця Вавилових, де один з братів Вавилових — той самий Микола, жертва лисенківців, і вулиця Миколи Гришка — ботаніка, співавтора українського підручника з генетики. Натомість окрім 5 (!) вулиць на честь Мічуріна є 2 на честь Тімірязєва, 2 на честь Докучаєва та одна на честь Вільямса. Звісно, ці російські дослідники не винуваті, що Лисенко та інші псевдонауковці прикривалися їхніми іменами, але й до історії київської науки вони теж стосунку не мають.

Отже, ясно, що чимало з імен російських вчених з’явилися в Києві лише через політичні ігрища радянського керівництва, а до локальної історії стосунку не мають. Разом з тим, чимало імен українських вчених, зокрема мешканців чи уродженців Києва не могли потрапити до топонімів через заборони того ж радянського режиму. Ті не вийшли “пролетарським походженням”, ті були репресовані, інші — просто “неблагонадійні”. Саме час повернути ці імена місту.

Тому низка небайдужих науковців та популяризаторів науки вирішили оперативно відреагувати на потребу часу та подати на розгляд Київської міської ради та її топонімічної комісії пропозиції щодо низки київських вчених, які давно потребують увічнення в нашому науковому місті. Голосування проходить у застосунку “Київ Цифровий” в розділі “Дерусифікація”.

Науковий шорт-ліст пропонуємо такий:

 • Ломоносова на Юлії Здановської — математикиня, волонтерка, вчителька, медалістка Всесвітньої олімпіади з математики, загинула у Харкові від рашистського обстрілу 2022 року

 • Туполєва (увага! саме ця вулиця) на  Академіка Георгія Вороного — видатний математик, який вплинув на розвиток математики в Києві й світі

 • Костичева на Бориса Балінського — постійним читачам нашого порталу його представляти не треба, а “Хто такий Борис Балінський” можна дізнатися за посиланням

 • Карпинського на Феодосія Добржанського — світовий класик еволюційної біології навчався й починав наукові дослідження в Києві

 • Тимірязєвська на Валентини Радзимовськоївидатна біологиня, дослідниця біохімії та фізіології, громадська діячка, голова Української ради Києва в 1918 році

 • Боткіна на Академіка Костюка — всесвітньо відомий нейрофізіолог, учнями якого створений фонд підтримки сучасних науковців

 • Маміна-Сибіряка на Григорія Левитського — видатний ботанік і генетик, репресований радянською владою

 • Кулібіна на Лева Делоне — біолог і селекціонер, піонер досліджень впливу радіації на рослини

 • Некрасівська на Родини Шелюжків — сім’я видатних акваріумістів і меценатів, які розвивали природознавство в Києві

 • Славгородська на Академіка Воронцова — нейробіолог, засновник сучасної київської нейрофізіологічної школи

 • Чаплигіна на Академіка Івахненка — всесвітньо відомий математик

 • Запорожця на Професора Хржонщевського — лікар, науковець і просвітник, якого нашим постійним читачам теж не треба представляти

 • Смоленська на Академіка Денисенка — ректор КПІ

 • Лобачевського на Академіка Шмальгаузена — дослідник росту й розвитку тварин, засновник школи біології розвитку та еволюційної біології

 • Волгоградська на Марії та Олексія Кронтовських — видатні вчені в галузі клітинних культур, боротьби з тифом і раком, працювали неподалік

 • Бутлерова на Професора Реформатського — видатний хімік-органік

 • Яснополянська на Клима Чурюмова — астроном, відкривач комети Чурюмова-Герасименко

Важливо, щоб у публічному просторі Києва були ці імена нарівні з митцями, військовиками та політиками. Наука важлива, про це мають повідомляти навіть стіни будинків! Будь ласка, проголосуйте до 19 червня за цих гідних киян.

Продовження статті читайте тут.

Обговорення

Цілковито підтримую

Avatar photo

Дякуємо Вам!

Цілком подобається, за кількова виключеннями.
Ломоносова, учня КМА, я би не ображав.
Чаплигіна краще на якогось вітчизняного авіатора.
Не знаю, чи є у нас вул. Мендєлєєва. Якщо є — краще залишити, бо ця людина — зразок порядності.

Avatar photo

Ломоносова вже внесли до списку на перейменування.
Логічно було б не чіпати Сєченова: він служив у Києві військовим лікарем, піддавався російським репресіям, викладав в Одесі. Але вирішили прибрати.
Менделєєва поки в переліку на дерусифікацію нема. Хоча він був російським націоналістом.

Ломоносов + КМА = мутна історія, і він недовго там вчився. А головне, я от фізик і наприклад ніфіга не знаю шо цей Ломоносов зробив. Він є визначною постаттю тільки для росіян, аж ніяк не для світу і не для нас.

Це дуже важливе і необхідне зрушення.
Окремі зауваження кожного з нас, в тому числі і мої, мають лише допомогти роботі комісії і не означають “от тільки так і називайте”.
Якщо мовити про ректорів КПІ, то Денисенко був “не дуже вчений” – він гарно упорядкував територію КПІ за 10 років ректорства, а звання академіка одержав винятково по партійній лінії.

Avatar photo

Леоніде, Ви праві. Вулицю Смоленську поблизу КПІ краще було б назвати на честь Володимира Правдича-Немінського, який там навчався, викладав і мешкав.
Але Денисенка висунули наші партнери з КПІ, а альтернативою є мер Омельченко. Правдичу-Немінському нема місця в цій дуелі. Тому тут “протестне голосування” проти Омельченка.

Дякую, дуже цікавий огляд! Але хотілось би висловити пару уточнень.

Щодо Грушевського, то якраз його політичний внесок досить контроверсійний, а от найбільша його заслуга була саме як історика. В цьому сенсі, за впливом і роллю він перевершував навіть Яворницького, якого ви згадуєте як науковця. Тож, мабуть, виправте, зазначивши Грушевського поряд із Яворницьким, а не Пчілкою.

І ще, в загальному переліку зі 125 вулиць на честь науковців варто згадати ще Довнар-Запольського. В 2015-му цю вулицю переіменували з комуністичного діяча Всеволода Довнар-Запольського на Митрофана Довнар-Запольського, а він був істориком.

Avatar photo

Як політичного діяча Грушевського знають у суспільстві. Пам’ятник біля Будинку вчителя вчтановлено не історику, а Голові Центральної Ради, яка у тій будіалі збиралася. Оце малося на увазі. Звісно, науковий внесок Грушевського як історика важко переоцінити.
За Довнар-Запольського дякую. Додамо.

А підкажіть, будь ласка, мотивацію з професором Реформатським? Мені особисто не дуже до вподоби називати вулиці на честь росіян, які 50 років пропрацювали у Києві. Це ж не діло..

Avatar photo

Усім буде щось не до вподоби, це нормально. Замість Реформатського на тій же вулиці є фізик Василь Кладько, вбитий окупантами в Ірпені. Голосуйте за нього.
У фразі “50 років пропрацювали у Києві” лежить відповідь. Вчений світового рівня (а Реформатський саме такий) залишає по собі наукову школу – учнів, на розвиток яких впливає. Таким чином “чужі” вчені асимілюються, стають засновниками автохтонних шкіл. Чимало сучасних київських хіміків-органіків (погугліть Енамін, одна з найбільших хімічних компаній у світі) вважають Реформатського своїм “науковим дідусем”. Не Бутлерова, а Реформатського.

Дуже грунтовний і актуальний огляд. Нарешті ми починаємо позбуватися меншовартості.
А закиди в соцмережах типу “не вимовимо”, “не запам’ятаємо” засмучують і переконують в важливості цих перейменувань.
Кияни мають знати, шанувати і цінити своїх науковців і, принаймні, частіше вимовляти їх імена

Avatar photo

Вправи з вимовляння імені Никанора Адамовича Тржаска-Хржонщевського вже час починати всім, хто ще не почав.

Підтримую і навіть шпаргалкою вже не користуюсь 🙂

Я би волів бачити Остроградського (теж є у списку Києва Цифрового) замість Ломоносова. Студентам буде кайфово вчити теорему Гауса-Остроградського неподалік і жити у гуртожитку на Остроградського.

Підтримую Остроградського, вихідця з Харківського університеу!

Жаль немає у списку на перейменування вулиці Олександра Попова і провулку того ж імені. Цей російський радіолюбитель не дуже то і вклався у світову науку, а до Києва стосунку не має геть неякого. Я би перейменував би вулицю Попова на честь якогось українського фізика, бажано не часів шалашів з мамонтової кістки, наприклад на честь Кривоглаза.

Avatar photo

Попов не увійшов у першу серію перейменувань. Але буде й друга.

Щодо вул. Каблукова неточність — там не на Георгія Вороного (математика) пропонується перейменувати, а на Юрія Вороного (хірурга).

Avatar photo

Так, треба виправити. Георгій Вороний замість Академіка Туполєва.

Facebook Profile photo

Олексій, з Вашої точки зору загибель будь-кого від )(уйлопутів є достатнім аби увійти в Історію України, а хто вони і що зробили для України абсолютно не важливо? 🙁
Дивна позиція.

Avatar photo

Незрозуміло, звідки взявся такий висновок. У зібраному нами списку понад 80 імен науковців. Відібраних за досягнення, зв’язок з Києвом, з урахуванням політичного контексту.

Facebook Profile photo

З пропозицій і взявся.
І щодо видатний, то тут теж багато є запитань.
Голосувати можуть лише ті, хто знає про видатність і в чому саме вона полягає.
Українська наука має вади меншовартості і в більшості випадків видатність обмежена лише тими коридорами де ця людина працювала, на жаль.

Avatar photo

Ви написали кілька шаблонних фраз. Не знаю, як реагувати

Facebook Profile photo

Олексій, все Ви прекрасно розумієте. 🙁
Дерусифікацію потрібно обов’язково проводити але не так як це пропонується.
Великі справи не робляться з “коліс”, вони потребують глибокого ретельного аналізу аби в майбутньому нащадкам не прийшлось плювати нам в спину, а а тому користуватись при цьому потрібно здоровим глуздом.
Наприклад – “На вулиці Бутлєрова топонімічна комісія пропонує хіміка Сергія Реформатського, але паралельно з ним іде фізик Василь Кладько, вбитий рашистами в Ірпені. ……Генерала Карбишева на Ірини Бекешкіної — впливова дослідниця соціології”
Приведіть мені всі за і проти.
Ви, особисто, знаєте фізика і соціологиню та їх світові досягнення?! 🙁
Тому дерусифікація на цьому етапі має бути нейтральною – “Лісова 1…2 3
і т. д. Дніпрянська 1, 2, 3 ,….. і т.д. ”

Майбутні покоління розберуться.

Avatar photo

“Дерусифікація на цьому етапі має бути нейтральної”
Є така точка зору. Вона помилкова.
Ідеальних топонімів ніколи не буде.

Щодо Бекешкіної, то Вам не вдасться навести сучасну українську жінку-соціолога з суттєво більшим внеском. Але топоніми це не про “мірятися Хіршами”. Пізніше треба буде про це детальніше написати.

Facebook Profile photo

“Є така точка зору. Вона помилкова.”
Хто визначив те, що вона помилкова?
Є досвід в тому?
” ..Вам не вдасться навести сучасну українську жінку-соціолога з суттєво більшим внеском.”
Внесок в чому? Ви самі зрозуміли про що написали?
І не про Хірші йде мова, а про облікоморалє хіршеносців.
А якщо про “мірятися Хіршами”, то мірятися можна, але лише питомими.

Напишіть відгук

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *