24 Вересня 2013 | Олексій
Категорія: Про сайт «Моя Наука»
Теги: наука - це кльово, Наукові Пікніки, популяризація науки, сайт
Отже «Наукові пікніки» відбулися. Незабутні 7 годин показових дослідів, веселого спілкування, нових знайомств! Наші нові друзі з польського Центру науки «Копернік» привезли дійсно цікаву ідею, яку разом з киянами втілили на радість всім.
Під млявим дощиком команда «Моєї науки» вивантажила своє обладнання перед 12м корпусом КПІ і почала розміщатися на партах під невеличким тентиком, поруч ще з п’ятіркою подібних груп. Об одинадцятій годині ранку ми все ще готувалися до демонстрації, а нас вже обступили допитливі школярі і дорослі, питаючи, що ж тут таке буде.
А показувати ми взялися прості для науковців, але такі незвичні й інтригуючі для інших людей речі. Приміром, кому відомо, скільки кольорових речовин ховається за звичайною зеленню листка кульбабки?
Є складні методи хроматографії, які дозволяють із суміші молекул витягнути якусь одну, а ми показали, як рослинні пігменти розділяють за 15 хвилин.
Відвідувачі радо крапали розтерту в спирті зелену масу на хроматографічний папір і щиро сумували, що цю смугасту красу не вдасться зберегти надовго.
А хто з вас бачив ДНК? Гості «пікніків» не лише змогли побачити цю загадкову кислоту на власні очі, але й виділити її самостійно з яблук. Найбільш недовірливі перевіряли її властивості розчинятися у воді й випадати в осад у спирті. Ту ж саму ДНК ми проганяли в електричному полі через мікроскопічне сито агарного гелю, а далі роздивлялися її під ультрафіолетом.
Ультрафіолетові промені дозволяли глядачам побачити й генетичну модифікацію миші, шкіра якої світилася зеленим завдяки зеленому флюоресцентному білку, вставленому до нашої ГММ з геному медузи. Всі ще раз пересвідчилися, що нічого страшного у ГМО нема, звичайна життєрадісна тваринка.
Крім цього, ми розкрили таємний метод американських військових лікарів (який вивчають у всіх медичних вишах України і світу): як виміряти втрату крові у людини в польових умовах.
Видовищне застигання червоної краплі бутафорської «крові» у розчині синього мідного купоросу мало кого залишило байдужим.
Всі 7 годин навколо нас коїлися й інші дійства. Хіміки щось підпалювали чи їхні реакції змінювали колір, робототехніки показували, як силою думки керувати віртуальними чи реальними роботами, психологи перевіряли учасників на довіру до маніпуляцій, музейники з «Експериментаніуму» залучали всіх до головоломок.
Діти радісно бігали від стола до столу, пробуючи всі наукові принади. Всього в акції взяло участь 9 команд, серед яких були «Моя наука», Музей «Експериментаніум», компанія «Весела наука», призери проекту Завтра.UA, команда Mindhack, та окремі демонстратори.
Весь час було чутно польську групу під керівництвом ядерного (у всіх сенсах!) фізика Леха Новицького, що показувала акустичні приколи. За підрахунками організаторів захід відвідали близько 2 тисяч людей! І це незважаючи на дощову погоду!
«Наукові пікніки» чекають гостей і наступного року. Що ж треба зробити, щоб вони відбулися ще краще? У Польщі рух почався з небайдужих науковців, які хотіли показати заклопотанним сусідам, що наука — це класно. Люди в Україні готові сприймати нове, лише треба його показати — побачили ми в цю суботу.
На жаль, зі ста з гаком наукових інститутів Києва щось показати вийшли лише фізіологи і молбіологи під егідою «Моєї науки». Ми певні, що іншим науковцям є що демонструвати — так що приходьте, колеги, це весело і пізнавально! А київським чиновникам, які на відміну від тернопільських не захотіли підримати науково-популярну ініціативу, нагадаємо, що розумна влада прислухається до своєї громади, якщо хоче гарних результатів.
Дякуємо нашим демонстраторам Brunei, k53n14, MaliutaOlka і morozless і глядачам! До зустрічі на «Наукових пікніках»-2014!
Координатором проекту є Центр Міжкультурних Ініціатив (Варшава) у партнерстві з Центром Науки Коперника (Варшава), за фінансової підтримки Фонду «Освіта для Демократії» в рамках програми «Перетворення в Регіоні – RITA» Польсько-Американського Фонду Свободи.
Обговорення