1 Серпня 2012 | Олексій
Категорія: Біологія
Теги: ботаніка, екологія, неандертальці, фітотерапія, хімічний аналіз, харчування
Що ми знаємо про неандертальців? Низькорослі, ширококістні, мускулисті наші родичі мали такий же великий мозок, як і ми. Жили в гірських і підвищених районах Європи й Азії в один і той же час із нашими пращурами – кроманьонцями, людьми сучасної анатомії. Були вмілими мисливцями, виготовляли прикраси, а також ховали своїх небіжчиків. Загалом були дуже на нас схожі, хоча й являли собою інший окремий вид. Тим не менш, вони вимерли близько 30-24 тисяч років тому через невідомі причини. Що призвело до цього, досі хвилює науковців, як і деталі способу життя неандертальців. Міжнародна група дослідників, ядро якої склали спеціалісти з Іспанії, розкопала нові подробиці.
Як дізнатися, що їли тварини чи люди в минулому? Перші дані дають палеонтологічні розкопки: якщо в лігві тварини багато кісток інших тварин, цілком імовірно, що ми маємо справу з хижаком. Те ж саме стосується поселень давніх людей. У печерах неандертальців завжди знаходять кістки травоїдних, причому в великих кількостях. Іншим методом є вияснення ізотопного складу викопних кісток. Якщо в кістках багато ізотопа азоту 15N, значить їх власник любив поласувати м’ясом. Таку ситуацію спостерігають у гієн, печерних ведмедів та наших неандертальців.
Отже, неандертальці були мисливцями-м’ясоїдами. Але згадані методи не дають уявлення, чи їли вони окрім м’яса ще й рослинну їжу. Тепер дослідники пішли іншим шляхом. Відомо, що, якщо людина не чистить зуби, зубний наліт швидко перетворюється на зубний камінь. Це тверда речовина, яка містить залишки їжі, бактерій, відмерлих клітин. За допомогою хроматографічного розділення складових речовин та наступного їхнього дослідження методом мас-спектрометрії вченим вдалося вияснити, що саме “не доїли” власники викопних зубів. Крім того, за допомогою електронного мікроскопа був проведений пошук так званих мікрофосилій – мікроскопічних скам’янілостей у складі зубного каменю. Серед них трапляються скам’янілі бактерії, пилок рослин, крохмальні зерна.
Виявилося, що неандертальці з іспанської печери Ель-Сідрон майже поголовно вживали рослинну їжу. При цьому вони не тільки їли зелень, що траплялася їм на шляху, але спеціально викопували багаті на крохмаль бульби. Характерні тріщини на крохмальних зернах, як і наявність хімічних речовин – продуктів термічного розпаду (наприклад, метилових похідних еcтерів жирних кислот), свідчать про приготування частин рослин на вогні. Деякі особини також вживали в їжу явно непоживні та гіркі рослини. Склад зубного каменю одного з неандертальців містив алкалоїди ромашки та деревію. Виходить, що наші родичі не тільки смажили бульби, але й їли лікарські рослини, хоч і не масово. Можливо, що знання з «народної ботаніки» були поширені в давнину в близького нам виду. Раніше подібні висновки були зроблені для іншої, азійської популяції неандертальців з Іраку.
Окрім даних про поїдання рослин нові методи дозволили дізнатися ще деякі подробиці. Цікаво, що один з неандертальців зберіг у своєму зубному камені сліди горючого сланцю, якого нема ніде ближче за 15 кілометрів від печери. Схоже, що серед неандертальців були справжні мандрівники. Проте більш за все вчених вразила відсутність слідів білкової м’ясної їжі в зубних каменях. Тепер вони перевіряють, чи пов’язано це з особливостями методів чи з самим механізмом збереження органіки в зубному камені. Але якщо дослідники праві, то плотоядність неандертальців не просто під питанням, а може бути спростована, принаймні для популяціх цієї місцевості та конкретного часу. Якщо це підтвердиться, вегетаріанці зможуть святкувати: для міцної статури неандертальців було достатньо солодких коренеплодів. З іншого боку, не забуваймо – причина вимирання наших родичів і надалі невідома…
(Заголовне зображення позичене на сайті газети The Guardian)
Обговорення