6 Грудня 2020 | Редакція "Моєї Науки"
Категорії: Відео, Медицина, Нейронауки
Теги: імунна система, біль, базофіли, нервова система, тиждень мозку
Тиждень мозку 2020 пройшов у незвичному для організаторів онлайн-форматі через обмеження публічних заходів внаслідок коронавірусної хвороби 2019. Утім це дає змогу всім охочим передивитися записані лекції в будь-який зручний час. “Моя наука” публікує записи лекцій і дискусій потроху, а всі вони невдовзі будуть доступні на нашому Youtube-каналі.
Наразі ми публікуємо лекцію нашого автора Василя Нагібіна, яка присвячена взаємодії імунної та нервової системи.
Лекція “Тканинні базофіли та нервова система: хто з якого боку барикад” прочитана 6 листопада 2020 року під час “Brain awareness week Ukraine 2020 COVID edition”
Імунна система схожа на нервову — така ж складна, пластична й загадкова. Мешкають у організмі вони окремо: нейрони закриті від імунних клітин гематоенцефалічним бар’єром, а імунні клітини — майже єдині, які не іннервуються. Але спеціальні лейкоцити, що мешкають у тканинах — базофіли — можуть передавати сигнал на відстані, який долає всі бар’єри.
Цитокіни, серотонін, дофамін – усім цим базофіл діє на нервові закінчення. Але нервові закінчення не залишаються в боргу та діють на базофіли різними нейропептидами та іншими нейромедіаторами. Порушення функції тканинних базофілів призводить і до нервових розладів, серед яких мігрені, фіброміалгії, нейропатичний біль тощо.
Обговорення