BAW2020. Тканинні базофіли та нервова система: хто з якого боку барикад


Тиждень мозку 2020 пройшов у незвичному для організаторів онлайн-форматі через обмеження публічних заходів внаслідок коронавірусної хвороби 2019. Утім це дає змогу всім охочим передивитися записані лекції в будь-який зручний час. “Моя наука” публікує записи лекцій і дискусій потроху, а всі вони невдовзі будуть доступні на нашому Youtube-каналі.

Наразі ми публікуємо лекцію нашого автора Василя Нагібіна, яка присвячена взаємодії імунної та нервової системи.

Лекція “Тканинні базофіли та нервова система: хто з якого боку барикад” прочитана 6 листопада 2020 року під час “Brain awareness week Ukraine 2020 COVID edition”

Імунна система схожа на нервову — така ж складна, пластична й загадкова. Мешкають у організмі вони окремо: нейрони закриті від імунних клітин гематоенцефалічним бар’єром, а імунні клітини — майже єдині, які не іннервуються. Але спеціальні лейкоцити, що мешкають у тканинах — базофіли — можуть передавати сигнал на відстані, який долає всі бар’єри.

Цитокіни, серотонін, дофамін – усім цим базофіл діє на нервові закінчення. Але нервові закінчення не залишаються в боргу та діють на базофіли різними нейропептидами та іншими нейромедіаторами. Порушення функції тканинних базофілів призводить і до нервових розладів, серед яких мігрені, фіброміалгії, нейропатичний біль тощо.

При запаленні й болю важливу роль також відіграють інші імунні клітини — тучні. Базофілів чимало й в оболонках мозку. А на їх мембрані — рецепторів до канабіноїдів. Що вони там роблять, дивіться у розповіді Василя Нагібіна.

Обговорення

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *