Атлас-довідник «Гриби України»

27 Серпня 2015 | admin

Категорія: Наші проєкти

Теги: , , ,


Нещодавно вийшла книжка «Гриби України», яка є рідкісним прикладом якісної сучасної української науково-популярної літератури. Книжка наповнена останніми науковими данними, але написана легкою зрозумілою мовою, тому цікава як спеціалістам-мікологам, так і студентам, любителям грибів, а особливо тим, кто не сидить вдома в розпал сезону «тихого полювання». Гриби виконують безліч важливих функцій в біосфері. Їх різноманіття вражає науковців з кожним новим відкриттям. Радимо і вам долучитись до ознайомлення з цією незвичайною ланкою біосфери і ії представництвом на территорії нашої країни. Про книжку та про мікологію ми розпитали одного з авторів довідника, міколога Вероніку Джаган.

Вероніка Володимирівна Джаган — кандидат біологічних наук, доцент кафедри ботаніки ННЦ «Інститут біології» Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

Що стало для Вас стимулом до написання книги?

Вже протягом багатьох років ми досліджуємо різноманіття грибів нашої країни. Працюючи в університеті, займаючись викладацькою та дослідницькою роботою, ми накопичили значну кількість інформації про гриби, їх унікальні властивості, про їх значення в нашому житті. Щороку, разом зі студентами, викладачами нашого вишу та колегами-мікологами, ми здійснюємо експедиційні виїзди в різні куточки нашої країни з метою вивчення різноманіття грибів. Ми проводимо навчальні практики на базі деяких об’єктів природно-заповідного фонду України. Це дозволило нам зібрати багату колекцію зразків грибів, отримати їх фотозображення як в природі, так і в лабораторії. Все це надихнуло нас на створення подібного атласу. Крім того, аналізуючи ринок видань України, присвячених грибам, ми не знайшли жодного сучасного атласу, жодного довідника, написаного нашою державною мовою, в якому б були оригінальні, а не запозичені з інтернет-ресурсів фотографії грибів. Переважна більшість таких довідників – це атласи, перекладені з іншомовних видань,а представлені в них фотографії не завжди дають повну уяву про той чи інший гриб, або взагалі не відповідають тому, що дійсно зображено на фото. Отже, цей атлас є першим виданням, яке присвячене грибам України, в якому наведена максимальна інформація про той чи інший гриб, та оригінальні фотографіїна різних стадіях його розвитку.

Чи збираєтесь Ви в найближчому майбутньому брати участь в написанні довідників або книг в науково-популярному форматі?

Так. Це була наша перша, й на мій погляд, вдала спроба. Ми маємо ще величезну кількість матеріалу, який не увійшов в це видання. Тут ми представили найбільш поширені, найбільш відомі види грибів, акцентуючи увагу на ознаках, які б дозволяли їх діагностувати, а також навели цікаві історичні факти, сучасні наукові відомості про певні види грибів, про їх лікарські властивості тощо. Проте, в майбутньому плануємо підготувати серію таких робіт, присвячених окремим групам грибів, з урахуванням найсучасніших даних та цікавих фактів.

Чи входить в коло ваших інтересів популяризація науки? Чи вважаєте Ви її невід’ємною складовою своєї діяльності в науковій сфері?

Так, звичайно. В цьому й заключається наша робота як викладачів, як науковців. Популяризація науки завжди була і залишається дуже актуальною. Ми багато чого ще не знаємо про гриби, їх біологію, їх властивості. Проте наука, як мікологія, так і біологія загалом, стрімко розвивається, бурхливо впроваджуються нові методи досліджень, з’являються нові дані.

Чи вважаєте ви необхідним просвіщати людей, які не мають відношення до науки і популяризувати наукову картину світу?

На мій погляд, це не тільки необхідно, це є одним з основних обов’язків кожного науковця – ділитися науковим знанням з непрофесіоналами. Оскільки без діалогу з суспільством майбутнє науки в Україні примарне.

Чому Ви обрали саме ботаніку в якості своєї спеціалізації?

Мікологія — окрема самостійна галузь науки, проте історично розглядалась в межах ботаніки, як її окремий блок – так звані “нижчі рослини”. Будучи студенткою кафедри ботаніки біологічного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка, ми мали дуже цікаві спецкурси з дисципліни “Мікологія”, виїздили на незабутні польові практики, де й розпочалось моє знайомство з грибами. Саме тоді я й вирішила присвятити своє життя цій науці. В мене був надзвичайно цікавий напрямок досліджень – ми вивчали мікроскопічні гриби-біодеструктори, що розвиваються на творах живопису, зокрема творах станкового живопису – картинах, та з часом викликають їх псування. Після закінчення Університету я продовжила своє навчання в аспірантурі, у відділі мікології Інституту ботаніки ім. М.Г. Холодного НАН України. Разом з моїм науковим керівником, визнаним у всьому світі вченим, член-кореспондентом НАН України, д.б.н., професором Дудкою Іриною Олександрівною ми поставили за мету дослідити видове різноманіття грибів, що зростають на території Ялтинського гірського-лісового природного заповідника. В 2003 році ця мета, у вигляді успішно захищеної кандидатської роботи, була досягнута. І по сьогоднішній день я закохана в цю групу організмів, і намагаюсь передати свою любов і захоплення моїм учням.

На кого орієнтований (група читачів) довідник «Гриби України»?

Наша книга орієнтована на широке коло читачів, як таких, що мають базову біологічну освіту, зокрема, на спеціалістів-мікологів, так і на аматорів. Звичайно, в першу чергу ми намагались, щоб ця книга була корисна для ботаніків, краєзнавців, фахівців у галузі охорони природи, викладачів та студентів природничих факультетів вузів, а також для всіх тих, хто хоче, а після ознайомлення із запропонованим атласом і зможе орієнтуватися у загадковому світі грибів. Дуже намагались спрямувати її на поціновувачів так званого “тихого полювання”, яких щороку стає все більше. Проте, не всі грибники уважно та відповідально підходять до збору та визначення грибів, в результаті чого ризик отруєння грибами значно підвищується. Сподіваємось, що наш атлас допоможе всім цим читачам знайти необхідну інформацію про ті види грибів, які їх цікавлять, познайомить читачів з дивовижним та розмаїтим світом грибів, відкриє деякі таємниці цієї надзвичайно цікавої групи організмів.

Якими ще науками, крім ботаніки, Ви цікаветесь?

Найбільш цікава для мене наука – мікологія, оскільки з нею пов’язана моя наукова та викладацька діяльність. В той же час, мені цікаві всі ті науки, які пов’язані з грибами, як об’єктами своїх досліджень. Це й фітопатологія, яка вивчає ті гриби, що є збудниками хвороб рослин; біотехнологія, яка займається розробками технологій практичного використання грибів, та, зокрема, така її окрема галузь, як грибівництво. Це й медицина, зокрема напрямок, який сьогодні стрімко розвивається в світі – фунготерапія, яка вивчає лікарські властивості грибів-макроміцетів. Цю науку називають наукою третього тисячоліття, оскільки накопичено величезний масив даних про біологічно активні полісахариди грибів, які мають надзвичайно потужні імуномодулюючі властивості. Це екологія, зокрема, актуальними на сьогодні є моніторингові дослідження стану довкілля екосистем за допомогою грибів (т.зв. мікоіндикація), збереження різноманіття грибів України тощо та ін.

Розмовляв з Веронікою Джаган спеціальний кореспондент «Моєї науки» Олександр.

Обговорення

Avatar photo

Хороше інтервю і книжка на часі 🙂

Напишіть відгук

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *