Як воно, бути жінкою в науці? Людям, які цікавляться ґендерними проблемами, часто видається, що про це продзвеніли всі вуха й усе всім відомо. Але це лише серед тих, хто цікавиться. За межами імен Марії Кюрі, Розалінд Франклін, Софії Ковалевської та ще декількох жінок – загал навряд чи згадає когось. Навіть Вікіпедія, про яку напівжартома кажуть, що “вона знає все”, ігнорує жінок у науці. Так, в українському розділі на кінець травня 2019 року існувало лише близько 1300 статей про жінок у науці, тоді як усіх статей про науковців було більше 30 тисяч. Це значить, що лише 4% статей присвячені науковицям.
З одного боку, менша представленість жінок серед відомих особистостей зрозуміла: до минулого століття лише одиниці дослідниць потрапляли до наукових кіл, а ставали відомими ще менше. Втім, за останні 100 років ситуація суттєво змінилася, й жінки суттєво поповнили лави наукових співробітників. За даними дослідження 2008 року у Британії в науковій сфері було майже 40% працівниць. Чи мають жінки видатні досягнення? У тій же Великій Британії в традиційно консервативній галузі фізики кількість жінок-професорів склала 6% у 2012 році. Тобто відомих науковиць більше, аніж здається, просто публіка їх оминає.
Тому в червні в Вікіпедії українською мовою проходить конкурс “Жінки у STEM”, присвячений жінкам в точних і природничих науках. Його організаторами виступили ГО “Вікімедіа Україна” та Фонд ООН у галузі народонаселення. Метою конкурсу є зробити більш видимими досягнення жінок в науці. Організатори вважають, що важливо поширювати інформацію про досягнення жінок у точних та природничих науках, щоб боротися з дисбалансом представленності жінок у науці й допомагати жінкам будувати кар’єру в STEM. Вікіпедія як один із найпопулярніших у світі інформаційних ресурсів є важливим майданчиком для цього. А заперечувати проблеми жінок у науці безглуздо, достатньо глянути на цей огляд чи поцікавитися історією Барбари Баррес.
Серед авторок і редакторок “Моєї науки” є чимало науковиць. Нам теж небайдуже питання популяризації жіночого внеску в науку. Зокрема однією з перших історичних статей про видатних українських науковців на нашому порталі була розповідь про киянку Надію Добровольську, генетикиню та хірургиню. Залишається маловідомим фактом визначна роль жінок у популяризації науки. Наша авторка математикиня Ірина Єгорченко каже: “Щодо популяризації науки варто згадати ту саму Марію Аньєзі, яка таки пояснила людству що таке математичний аналіз, написавши першу зрозумілу книжку – бо Ньютона з Лейбніцем тупо ніхто не зрозумів.”
Наша команда використовує будь-яку можливість популяризувати науку та науковців чи науковиць. Тому ми радо долучаємося до конкурсу “Жінки у STEM” і закликаємо всіх писати статті про дослідниць. “Моя наука” оголошує спецномінацію “Жінки в популяризації науки”, переможцям якої буде вручено призи й сувеніри від нашого порталу. Зокрема будемо раді й статтям про українських популяризаторок, адже, як каже Ірина Єгорченко: “Варто згадати, що в Україні набагато більший відсоток жінок серед популяризаторів науки – в тому числі й через те, що на це, на відміну від Заходу, грошей не дають. Там в серіях запрошених гонорарних лекцій жінок мізер – менше 10%”.
Обговорення