Перші Народні читання в «Народній аудиторії»: 120 років потому


Ви знаєте, у авторів «Моєї науки» була давня мрія. Ми хотіли відновити Народні читання для широкого загалу, які проводилися в Києві на стику позаминулого та минулого століть. Завсідники нашого сайту скоріш за все пам’ятають статтю про засновника цих читань – професора Никанора Хржонщевського, написаного нашими авторами ще 4 роки тому. Але всі мрії колись збуваються. Отже, відновлені Народні читання імені Н. А. Хржонщевського розпочнуться вже цього тижня. А все завдячуючи київському Червоному Хресту.

888-2

Трохи про історію. На початку 1870х років група професорів Київського університету та громадських діячів вирішила втілити в життя просту ідею про те, що профілактика захворювань може вестися шляхом публічних лекцій. Це відбувалося в Російській імперії, тому, ясна річ, зі втіленням простої ідеї виникли великі проблеми. У просвітників опускалися руки від імперської бюрократії, цензури та недовіри до власних науковців. Але професор медичного факультету Никанор Хржонщевський пішов до кінця. І ось – диво. У грудні 1886 року в Контрактовому будинку в Києві відбулася перша лекція. Кожне слово в ній було вичитано цензором, крамолу прибрано, лектор не мав права відриватися від папірця. Кілька років лекції регулярно читалися, де прийдеться. Хржонщевський і тут знайшов вихід: попросився до будівлі Міської думи – і депутати йому не відмовили. Але, звичайно, потрібна була спеціально пристосована велика зала. Довго шукали кошти, спонсорів, будівельників, аж ось у жовтні 1895 приміщення було збудовано. «Народну аудиторію» спеціально побудували на тодішній околиці, біля робочих кварталів, щоб знання були доступні найбіднішім.

888-3

Лекції намагалися читати щонеділі. Лише за перші 3 роки було прочитано 64 лекції, причому 24 з них прочитав особисто Хржонщевський. Читання супроводжувалося новою технікою на той час – діафільмами. Теми стосувалися актуальних медичних проблем: інфекційних хвороб, гігієни, зловживання алкоголем і тютюном. За вхід на лекції брали від 5 до 40 копійок, найбідніших і військових пускали безкоштовно. На зібрані від квитків і благодійних концертів гроші публікували науково-популярні брошури. Успіх лекцій і особисто Хржонщевського були такі, що органи влади взялися перешкоджати їхньому проведенню. У 1897-98 роках лекції були заборонені. Але старенький Хржонщевський не вгамовувався, друкував науково-популярні брошури за власний рахунок. Він планував перетворити «Народну аудиторію» на народний університет, де б освіта була доступна кожному. Ці плани не збулися, на жаль.

До революції 1917 року ім’я Хржонщевського пам’ятали кияни. На його честь було названо велику залу «Народної аудиторії», про що свідчила мармурова табличка. Далі табличка загубилася, а ім’я просвітника пішло в забуття. Лише декілька публікацій у науковій і науково-популярній пресі та наукові читання до 175-ліття патофізіолога і гістолога в 2011 році дозволили нам не забути про видатного киянина.

І ось, 120 років по відкриттю «Народної аудиторії» Народні читання повертаються до неї. Це стало можливим завдяки зусиллям молоді з київського Червоного Хреста. Вони знайшли гроші, домовились з теперішнім власником будівлі «Народної аудиторії», шукають лекторів. А гарні лектори є в «Моєї науки». Почати вирішили з класичних лекцій Никанора Хржонщевського. Ви здивуєтесь, але за 100 років теми не втратили актуальності: про шкідливість пияцтва для здоров’я, про одяг, про паління, про туберкульоз. Звісно, за 100 років з’явилися нові знання з цих тем та нові засоби лікування хвороб, тому лекції будуть осучаснені.

Першу лекцію «Людина не для того живе, щоб їсти, а їсть для того, щоб жити і працювати» прочитає не менш бунтівний лектор, ніж Никанор Адамович. Професор Віктор Досенко постійно переконує слухачів відмовитися від шкідливих для здоров’я організму та суспільства звичок.

888-4

Лекція розпочнеться о 18:00 у четвер, 22 жовтня 2015 року, в «Народній аудиторії» на вулиці Бульварно-Кудрявській, 26.

Звісно, справа слухачів, чи візьмуть вони рекомендації лектора до уваги, але те, що вони будуть надійно науково обґрунтовані, це «Моя наука» гарантує. Вхід на лекції буде вільний, проте пожертви на організацію наступних лекцій приймаються з радістю.

Обговорення

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *