Національний антарктичний науковий центр


Національний антарктичний науковий центр – державна наукова установа Міністерства освіти та науки України, яка організовує щорічні експедиції на українську антарктичну станцію «Академік Вернадський» та забезпечує роботу станції, координує дослідження України в Антарктиці. Центр створений у 1993 р.

У своїй роботі НАНЦ керується Державною цільовою науково-технічною програмою проведення досліджень в Антарктиці на 2011–2020 роки. Програма передбачає проведення комплексних фундаментальних та прикладних наукових досліджень в Антарктиці за головними сучасними науково-дослідницькими напрямами, що охоплюють науки про Землю, науки про життя, фізичні науки, і відповідно до рекомендацій міжнародного Наукового Комітету з антарктичних досліджень (SCAR) .

Центр об’єднує фахівців в усіх галузях полярних досліджень. Серед них як досвідчені полярники з багаторічним стажем роботи в Антарктиці, так і наукова молодь, озброєна новими методиками. На початок 2018 р. загалом кількість українських вчених, які зимували в Антарктиді, становила 256 осіб.

Центр бере активну участь у фахових нарадах, конференціях міжнародної антарктичної спільноти, організує геолого-геофізичні, гідрометеорологічні, океанологічні, сейсмологічні, геокосмічні, біологічні, медико-фізіологічні та інші дослідження на станції, навколишніх островах, морських полігонах, а також формує бази даних моніторингу параметрів навколишнього середовища Водночас Центр докладає зусиль до мінімізації антропогенного впливу на природу Антарктики та постійно опікується питаннями охорони навколишнього середовища. Зокрема, у 2018 році до традиційних завдань додалися фотоідентифікаційні каталоги китів, оновлення каталогів тюленів Веддела, визначення живих організмів за «екологічною ДНК», мікробіологічні дослідження антарктичних ґрунтів.

Центр представляє Україну на щорічних нарадах з Договору про Антарктику. Україна належить до 29 держав з найвищим консультативним статусом з правом голосу і правом вето при прийнятті рішень (всього до Договору приєдналися 53 держави). Більше про міжнародну діяльність Центру – у розділі «Міжнародне співробітництво».

Поряд з науковою діяльністю Центр веде просвітницьку роботу, знайомлячи школярів, студентів, широку громадськість із впливом атмосферних процесів у полярних реґіонах Землі на загальний стан довкілля, природоохоронними заходами зі збереження ресурсів планети та унікальних форм життя.

Про станцію “Академік Вернадський”

Українська антарктична станція «Академік Вернадський» розташована на острові Галіндез архіпелагу Аргентинські острови, координати – 65°15′ пд.ш., 64°15′ зх.д. До 1996 р. це була британська станція «Фарадей» (Детальніше – у розділі Історія станції).

Проведення наукових досліджень на шостому континенті — головне призначення станції «Академік Вернадський». Цьому завданню підпорядкована вся життєдіяльність станції та Національного антарктичного наукового центру, який є національним оператором України в Антарктиці.

Станція «Академік Вернадський» є складовим елементом, інтегрованим у систему органічної взаємодії багатьох інституцій та закладів як в Україні, так і за її межами.

Сама станція є системою з власною інфраструктурою, яка забезпечує її функціонування протягом усього року. Цілий рік на станції працюють 12 полярників.

Контакти:

Fb-сторінка
YouTube канал

(матеріали з сайту Центру: http://uac.gov.ua)



На мапі