Національний антарктичний науковий центр – державна наукова установа Міністерства освіти та науки України, яка організовує щорічні експедиції на українську антарктичну станцію «Академік Вернадський» та забезпечує роботу станції, координує дослідження України в Антарктиці. Центр створений у 1993 р.
У своїй роботі НАНЦ керується Державною цільовою науково-технічною програмою проведення досліджень в Антарктиці на 2011–2020 роки. Програма передбачає проведення комплексних фундаментальних та прикладних наукових досліджень в Антарктиці за головними сучасними науково-дослідницькими напрямами, що охоплюють науки про Землю, науки про життя, фізичні науки, і відповідно до рекомендацій міжнародного Наукового Комітету з антарктичних досліджень (SCAR) .
Центр об’єднує фахівців в усіх галузях полярних досліджень. Серед них як досвідчені полярники з багаторічним стажем роботи в Антарктиці, так і наукова молодь, озброєна новими методиками. На початок 2018 р. загалом кількість українських вчених, які зимували в Антарктиді, становила 256 осіб.
Центр бере активну участь у фахових нарадах, конференціях міжнародної антарктичної спільноти, організує геолого-геофізичні, гідрометеорологічні, океанологічні, сейсмологічні, геокосмічні, біологічні, медико-фізіологічні та інші дослідження на станції, навколишніх островах, морських полігонах, а також формує бази даних моніторингу параметрів навколишнього середовища Водночас Центр докладає зусиль до мінімізації антропогенного впливу на природу Антарктики та постійно опікується питаннями охорони навколишнього середовища. Зокрема, у 2018 році до традиційних завдань додалися фотоідентифікаційні каталоги китів, оновлення каталогів тюленів Веддела, визначення живих організмів за «екологічною ДНК», мікробіологічні дослідження антарктичних ґрунтів.
Центр представляє Україну на щорічних нарадах з Договору про Антарктику. Україна належить до 29 держав з найвищим консультативним статусом з правом голосу і правом вето при прийнятті рішень (всього до Договору приєдналися 53 держави). Більше про міжнародну діяльність Центру – у розділі «Міжнародне співробітництво».
Поряд з науковою діяльністю Центр веде просвітницьку роботу, знайомлячи школярів, студентів, широку громадськість із впливом атмосферних процесів у полярних реґіонах Землі на загальний стан довкілля, природоохоронними заходами зі збереження ресурсів планети та унікальних форм життя.
Українська антарктична станція «Академік Вернадський» розташована на острові Галіндез архіпелагу Аргентинські острови, координати – 65°15′ пд.ш., 64°15′ зх.д. До 1996 р. це була британська станція «Фарадей» (Детальніше – у розділі Історія станції).
Проведення наукових досліджень на шостому континенті — головне призначення станції «Академік Вернадський». Цьому завданню підпорядкована вся життєдіяльність станції та Національного антарктичного наукового центру, який є національним оператором України в Антарктиці.
Станція «Академік Вернадський» є складовим елементом, інтегрованим у систему органічної взаємодії багатьох інституцій та закладів як в Україні, так і за її межами.
Сама станція є системою з власною інфраструктурою, яка забезпечує її функціонування протягом усього року. Цілий рік на станції працюють 12 полярників.
(матеріали з сайту Центру: http://uac.gov.ua)
Коментарі