Анатолій Казанцев: повного параду планет не буває


Зірки давно цікавили людину. Ні, не ті, що рекламуються на телеекранах та шпальтах паперових та електронних видань. Справжні зірки – на небі. Ось і ми вирішили: давно нічого наші астрономи нам не розповідали. Адже цікавість є, це засвідчував і лекторій у Астрономічній обсерваторії КНУ, і аншлаг на лекціях Роджера Пенроуза про будову Всесвіту. Тому перший експеримент із он-лайн чатом ми зробили на астрономічну тему. Тим більше, що інтернет напередодні ряснів небесними небувальщинами, одна краще іншої. На запитання читачів відповідав Анатолій Казанцев, старший науковий співробітник Астрономічної обсерваторії КНУ. За годину чату “Астрономія без кінця” було задано і отримано відповіді на 19 реплік-запитань наших читачів.


Ігор Ходжаніязов
Наскільки я розумію, зараз у вільному доступі знаходиться великий об’єм необробленої інформації. Чи можна займатися актуальною наукою, роблячи дослідження тільки цього матеріалу?

Анатолій Казанцев (АК)
Ігор, в українській астрономії такі програми не практикуються. Є міжнародні програми (наприклад, система радіотелескопу Аресібо), де можна зареєструватися та отримувати пакети інформації.


Алексей Брунейский
Чи є в Україні астроблеми – сліди минулих зіткнень з малими нібесними тілами? Чи можна сказати, що за тіло викликало кожну таку подію?

АК
Так, є. Найбільш відома з них в Іллінецькому районі, Вінницька область. Час падіння – 380 млн років тому, діаметр кратеру – 4,5 км, розмір астероїду близько 500 м.


Ксенія Гулак
Я чула, що в кільцях Сатурну поступово дрібний пил конгломерує в більші тіла і можливо скоро кілець не буде, а будуть великі супутники. Це може статись?

АК
Ні, такого не може бути. Якщо і є такі процеси, то їх внесок досить малий та епізодичний. Якби це було можливо, супутники вже б були утворені. Цьому процесу також заважає сила тяжіння присутніх супутників.


Наталія Кошляк
Що по ту сторону чорної діри?

АК
Чорна діра сферична. Всередині чорної діри речовина зорі, з якої вона утворилася. Фактично – колишнє ядро зорі.
Можливо сформулюєте питання конкретніше? 🙂

Наталія Кошляк
куди ж зникає все, що чорна діра засмоктує?

АК
Воно попадає всередину чорної діри. Але чорна діра засмоктує лише те, що знаходиться близько неї. Діаметр звичайної чорної діри – кілька кілометрів. Тому все, що вона затягнула залишається в ній.
Діаметр чорної діри в центрі галактики – мільйони кілометрів, але це теж не дуже багато в маштабі галактики.

Наталія Кошляк
що буде з людиною, коли її буде засмоктувати в чорну діру?)

АК
При проходженні гравітаційного радіусу її розірве на елементарні частинки.


Ігор Іванов
Каковы имеются подтверждения реальности облака Оорта?

АК
На мій погляд, існування хмари Оорта не має переконливих доказів. Головний аргумент – великі афелійні відстані багатьох комет. Але механізм утворення хмари Оорта занадто складний для його реалізації.

Ігор Іванов
каковы имеются свидетельства существования пульсаров? Вероятно, они весомее свидетельств в пользу чёрных дыр?

АК
Безумовно вагоміше. Пульсари ми спостерігаємо безпосередньо. Їх відкрито вже кілька сотень.

Ігор Іванов
Как их идентифицируют?

АК
Пульсар – це нейтронна зоря, залишок звичайної зорі. Він випромінює як видиме світло з усієї поверхні, так і радіоімпульси з магнітних полюсів. Якщо ми не бачимо радіоімпульси – це звичайна нейтронна зоря. Якщо ще й радіоімпульси – то пульсар. Хоча пульсар і нейтронна зоря – це практично тотожні поняття.
Найбільш відомий – в Крабовидній туманності сузір’я Тільця. Ми його бачимо і як зорю, і як пульсар.


Біжан Шаропов
а чи є прямі підтвердження існування чорних дір? я знаю про всякі подвійні системи, коли невидима чорна діра перетягує на себе матерію із сусідньої зірки, а чи можуть астрономи запропонувати щось іще?

АК
Побачити чорну діру не можна. Але чорні діри виявляють за обертанням їхніх супутників – видимих зір. Якщо встановлено, що видима зоря обертається навколо невидимого центру з масою кілька мас Сонця (від 3 до 15), то з імовірністю 99% цей невидимий об’єкт – чорна діра.

Біжан Шаропов
до речі, астрофізики, як ви ставитесь до “антропного принципу”? чи правда що Всесвіт існує заради складних систем по типу життя?

АК
“Антропний принцип” має право на існування в рамках реалізації одного із сценаріїв теорії Фрідмана. На сьогодні більшість науковців вважає, що жоден із трьох сценаріїв Фрідмана не реалізується, Всесвіт розширюється із прискоренням. Тому актуальність “антропного принципу” дещо зменшилися.

Біжан Шаропов
під антропним принципом я розумів ідею Мультиверсу, думку про те, що “тонке налаштування” констант у Всесвіті зумовлене існуванням багатьох всесвітів із різною фізикою. як все це пов`язане з древньою теорією Фрідмана? просвітіть біолога-невігласа))

АК
Астрономія як наука розуміє “антропний принцип” в тому аспекті, що наш Всесвіт міг утворюватися багато разів, поки не виникли умови утворення життя, тобто нас.
Існування інших Всесвітів наукою не доведене, тобто це обговорення не має сенсу.


Оля Уколова
Товарищ Шноль в своей работе “Космофизические факторы в случайных процессах” говорит о том, что существует один, скажем так, хаотический порядок, динамический хаос, флуктуация, по которой движется все: начиная от колебаний пылевых частиц, огромных планет, заканчивая перистальтикой кишечника, белковых молекул и химических реакций. Якобы существует определенный “ритм”, под который “танцует Вселенная: от малого до великого”. Как вы относитесь к данной гипотезе? (прошу привести аргументы за и против)

АК
Ставлення негативне. “Всесвіт танцює” лише під впливом гравітації. Але вона ніяких специфічних ритмів не створює. Інших аргументів не варто наводити проти такої гіпотези.

Оля Уколова
то есть, Теория Хаоса (как математический аппарат) и наличие Аттракторов (как Великого Аттрактора, так и аттракторов в целом, как множества состояний одной системы) тоже выдумка и никоим образом они не могут рассматриваться в Астрономии?

АК
Незрозуміло, як Великий Атрактор пов’язаний з якимись “ритмами”. Ви можете пояснити?

Оля Уколова
Мой вопрос вмещяет несколько подразделов:
1-Теория Хаоса – неужели она настолько бесполезна, неправдоподобна?
2-существование аттракторов в целом, как закономерности
3-Великий Аттрактор как гравитационная аномалия, но он есть. То есть, он не подчиняется гравитации, хотя, как Вы сказали, гравитации подчиняется все.

АК
Великий Атрактор – це велике скупчення маси. Його існування відповідає законам гравітації.
Що стосується теорії хаосу, це не є досконала наукова теорія.


Влад Романов
А що ж тоді відбувається із речовиною, що засмоктала чорна діра? Вона нескінчено стискатиметься чи діра збільшуватиметься в розмірах? Якщо стискатиметься, то до якої межі. Якщо збільшуватиметься – то до яких максимально можливих розмірів? І тоді яка ж відмінність їх від нейтронних зір, настільки щільних, що електрони вдавлюються в протони?

АК
При всмоктуванні речовини чорна діра збільшує свій розмір. Реальна межа існує, оскільки засмоктує вона лише наближені до неї об’єкти. Але цікаво, що час проникнення зовнішньої речовини в чорну діру для нас з вами є нескінченим. Тобто речовина скупчується на межі гравітаційного радіусу. Нейтронні зори видимі безпосередньо. Розмір їх цілком конкретний, гравітацію зупиняє тиск нейтронного газу всередині зорі. Чорна діра формально має стискатися в точку, але час такого стиснення для зовнішнього спостерігача нескінченний. У Всесвіті не існує жодної чорної діри, яка повністю стислася під свій гравітаційний радіус.

Влад Романов
Іще питання – як ви можете пояснити комірчасту будову Метагалактики та існування темної матерії?

АК
Комірчаста будова Метагалактики є наслідком неоднорідності розподілу речовини після Великого Вибуху. Причину існування темної матерії сьогодні не може пояснити ніхто.

Влад Романов
А чим зумовлена ця неоднорідність? Я чув такі гіпотези, як те, що це саме чорна матерія “розштовхує” звичайну матерію.
І до того ж до питання про засмоктування людини чорною дірою: а хіба людина не буде нескічнено довго наближатися до межі цього радіуса?

АК
Однозначної відповіді на це питання не існує. А звичайну матерію розштовхує не темна матерія, а темна енергія.
Так, людина буде наближатися нескінчено довго. Але на межі таки буде розривати.


Евгений Табачук
Как завтрашний парад планет отразится на Земле???

АК
За всю історію існування людства ніякого “параду планет”, тобто розташування всіх планет на одній вісі із Сонцем, не було. І завтра теж не буде.
А якби і було, то ніякого впливу на Землю воно б не справило, оскільки вплив Юпітера на Землю складає 95% від всіх планет разом узятих.


Максим Орловский
Скажите пожалуйтса, вы знакомы с работами Landscheidt о влиянии ритмов солнечной активности на геофизические процессы? В частности http://www.amazon.com/Sun-Earth-Man-Theodor-Landscheidt/dp/1871989000/ref=sr_1_1?s=books&ie=UTF8&qid=1356018893&sr=1-1

АК
З самими впливами сонячної активності знайомий, з цими роботами – ні.


«Моя наука» щиро дякує Анатолію Михайловичу за чудову розмову, а нашим читачам обіцяємо, що невдовзі відбудуться он-лайн чати і з іншими українськими вченими.

Обговорення

Почему в учебнике “Природоведение 5 класс / Ярошенко, Бойко на с. 129 написано, что “в период от полной луны до последней ее фазы появляется усталость у человека”….”Луна оказывает влияние на человека….в дни полнолуния он становится раздражительным”. Откуда такое мракобесие в академических учебниках для детей?? Как исправить эту позорную ошибку?

Avatar photo

Воно там через Міністерство освіти й науки. Треба скаржитися в Міністерство з паралельним висвітленням усіх листів у Фейсбук.

Напишіть відгук

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *