7 речей, які треба знати про свідомість

4 Листопада 2015 | hronos

Категорія: Я так думаю (особистий блог)

Теги:


21-е століття – століття дослідження мозку. Люди всерйоз почали шукати відповіді на питання, як же працює мозок, як породжуються думки, звідки береться інтелект, яка роль емоцій, ну і звісно, що робить нас свідомими. Нові методи дослідження і багато-багато людей, залучених в цю область, добряче розвивають наше розуміння, але ми знаємо ще дуже-дуже мало. Та щось таки знаємо, і далі досить стисло наведено, що нам відомо.

  1. Ніхто не знає що таке свідомість. Найрозумніші люди, що досліджували мозок і свідомість скромно казали:«Свідомість – це те, що ми втрачаємо при глибокому сні чи комі, і те, що кожного ранку відновлюємо». Цікаво, здавалось б, щось таке очевидне, щось, що всі мають, і ніхто не знає що це.
  2. 891-2Свідомість породжує мозок. Навіть не весь мозок, значна частина мозку для того, щоб мати свідомість не потрібна. Якщо коротко, то було багато випадків, коли людям в прямому сенсі виносило частково мозок, а вони жили далі. Мабуть, найвідоміший випадок Ф. Гейджа. Сталевий прут діаметром біля 3 см. пробив череп, внаслідок чого значна частина мозку втратилась. Але Гейдж вижив, хоча й його особистість сильно змінилась (wiki). В сучасності є люди, які живуть нормально всього з однією півкулею мозку (відео youtube). Але в той же час, в мозку є місця, де, пошкодивши хоча б кубічний міліметр, людина помирає.
  3. Свідомість є не тільки у людини, а й як мінімум у вищих тварин. Хороший аргумент, щоб їх не їсти, хоча, навряд чи, він багатьох зупинить.
  4. Ми перебільшуємо значення свідомості. Значна частина нашого життя несвідома. Багато чого в нашому житі відбувається без нашого відома.Рутинні справи такі як, приготування їжі, одягання, рух на роботу, і т.д. відбувається несвідомо.
  5. Свідомість скоріш за все не прив’язана до носія. Ваша свідомість виникла і існує через тіло і, зокрема, мозок, але це не значить, що потрібен саме мозок. Хоч і зараз ви прив’язані до свого тіла, в майбутньому це, можливо, зміниться. Звісно, частково втратиться смак життя через відсутність загрози смерті, але можна буде зберігатися як в комп’ютерних іграх:). Існує й інша думка, що в людській природі закладено значно більше ніж ми думаємо, і якщо й перенести свідомість, підсвідомість і все, що тільки можна, то ми станемо обмеженими.
  6. Свідомість скоріш за все можна виміряти кількісно. Тобто, не просто є чи нема, а наскільки є. Є багато теорій, які вводять кількісну міру свідомості. Цікаво, що нестандартні ситуації та особливо самостійність в прийняті рішень збільшують рівень свідомості.
  7. В 21 столітті ми скоріш за все дізнаємось, що таке свідомість, і, якщо можливо, наділимо свідомістю роботів. Назріває новий зсув в нашому світогляді, по масштабу схожий на коперніканський переворот, або, можливо, й значно більший. Якщо ви колись себе питали: «Цікаво, а як же це було людині, коли думаєш, що живеш в центрі всього, а тут виявляється нічого особливого?», то, можливо, за своє життя ви це взнаєте.

891-3

Більшість адаптовано з книги «Consciousness: Confessions of a Romantic Reductionist» by Christof Koch.

Обговорення

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *