25 Березня 2016 | lalartu
Категорія: Я так думаю (особистий блог)
Теги: квантова фізика, лекція, фізика
Є ідея сценарію для фільму жахів. Якщо коротко викласти сценарій, то:
K−-мезон (странность s = -1) взаимодействует с протоном жидкого водорода пузырьковой камеры, в результате образуются Ω−-гиперон и два мезона с положительной странностью (K0 и K+).
Канонический производящий функционал Z(T, V) со строгим сохранением квантовых чисел можно построить на основе макроканонического производящего функционала Z(T,V,λB, λQ, λS), проецируя его на состояние с барионным числом B, электрическим зарядом Q и странностью S [1]
Й навіть рекламний постер буде:
Одначе э люди що беруться розібратися з цим питанням в більш м’якому форматі. Для цього й було створено зустріч на цю тематику. В ній автори обіцяли в доступній формі розкрити основи квантової фізики.
Макс Кідрук просто і з гумором розповість науково-популярну лекцію, що має назву «Світ, розібраний на запчастини» (квантова фізика про піщинки, з яких збудовано Всесвіт).
Можна навіть тізера подивитись
Якщо ви відчуваєте себе допитливим (дякувати ювенілізації нашої свідомості в ході еволюції), хочете розуміти жарти про кота Шрьоденгера, орієнтуватися серед запаморочливих обертах циклічних колайдерів, але не готові до жахів із формулами – така подія певно зацікавить.
Втім виявилось, що це вже далеко не перша лекція в рамках проекту Quantum, а ціла п’ята! До речі першу лекцію можна подивитися на Youtube. Проект працює не перший день, й люди йдуть – додатковий привід відвідати лекцію: як не нового знайти, то хоч підтримати популярізаторів. Тож…
Але вже на місці виявилось несподіваним кількість бажаючих. Прийшов повний зал, а це близько 350 людей (як не більше)! З огляду на те, що то є лекція, і що з квантової фізики, і що не безкоштовно. Здебільшого це молоді люди (школярі, студенти), хоч достатньо було й старшої аудиторії. В цей момент стало трохи моторошно – така увага до квантової фізики? Чи не шарлатансто це якесь, де обіцяють зірвати покрови, визначити нові орієнтири й напустити трохи цілющого благословення? Чи захистить у такий ситуації подвійний «фейспалм»?!
Довго очікувати не довелося: ведучий – Максим Кідрук одразу визначив, що лекція про справжню фізику, про офіційну квантову механіку, але не спрямована на навантаження слухачів знаннями, а на розширення їхнього світогляду. Тож буде оглядовою, безформульною та максимально пояснювальною. Якщо ж довіритись Плутарху з його висловом про «розум – не ємність, що треба наповнити, але смолоскип, що треба запалити», то саме такий «запальний» формат і є найкращою інтродукцією у нову сферу.
Доповідь пройшла напрочуд легко. Тому сприяли гарно оздоблена анімована презентація, добре поставлена ораторська мова, влучно підібрані жарти, контакт із публікою. Лектор розповів про природу хвиль, про корпускулярно-хвильовий дуалізм (о, про такий рівень пояснення у школі я міг тільки мріяти!) та історію його відкриття, явище фотоефекта, провідність матеріалів та надпровідність, теорію відносності початки квантової механіки та багато інших суміжних тем.
Чи не буду я занадто лояльний як скажу, що лекція пройшла чудово? Попереду щонайменш 1 лекція присвячена великому адронному колайдеру. Пропоную переконатися навласнооч 😉
P. S. Після завершення лекції десь серед натовпу почув про лазіння на скелях «8с»… Я дуже радий, що скелелази прокачують не тільки «банки» з «пляшками», а й тренують «насадку для каски» 😉
[1] Кондратьев В.П., Феофилов Г.А. Рождение странных частиц в релятивистских столкновениях тяжелых ионов
Обговорення
26 Серпня 2016, 14:21
Когда соберёте из запчастей , которые входят в так называемую “Стандартную модель”, хотя бы один протон-сообщите нам. Нам будет интересно посмотреть на это.
Напишіть відгук