Діти Одіна: феномен воєнних років (2)

5 Травня 2015 | Stemoniitis

Категорія: Біологія

Теги: ,


We are Sons of Odin
The fire we burn inside
Is the legacy of warrior kings
Who reign above in the sky
Joey DeMaio

Отже, у 2009 році була запропонована гіпотеза, про те, що детермінація статі залежить від того наскільки чоловік високий. В свою чергу, чим вищий чоловік, тим більше в нього шансів вижити на війні. Це припущення здається суперечливим, але дослідник, базуючись на даних британської армії під час Першої світової довів, що в середньому солдати, які вижили, на більш ніж 1 дюйм (2,54 см) вищі за тих, які полягли. Також, ця гіпотеза була перевірена на сучасних даних, і було підтверджено, що високі чоловіки мають більше шансів мати первістка-хлопчика, аніж дівчинку. Але чому високі чоловіки мають перевагу під час воєнних дій? Перше пояснення в тому, що більші та вищі чоловіки є більш сильними та можуть вижити під час скрутних умов: при голодуванні, хворобах чи пораненнях. Друге це те, що висота чоловіків корелює з їхнім інтелектом, отже із тим, що вони займають вищі військові посади та не беруть безпосередньо участь у найбільш небезпечних битвах. Також під час Першої світової війни потрібно було опановувати нові види зброї, що і позначилося на тому, що інтелект мав певну перевагу. До речі, для британських солдат під час Другої світової було показано, що виживали навпаки більш дурні солдати. Була навіть висунута гіпотеза про те, що оскільки при збільшенні розміру тіла величина життєво важливих органів особливо не збільшується, то при попаданні осколку чи кулі є більше шансів вижити. (Варто сказати, що це припущення є розширеною гіпотезою Тріверса-Уілларда: якщо батьки можуть передати дітям риси, більш сприятливі для осіб певної статі, дітей цієї статі народиться більше.)

Наступну групу теорій можна умовно назвати гормонально-психологічною. Дослідниками було доведено, що жінки з тенденцією до домінування, мають більше шансів на народження хлопчика через високий рівень тестостерона в їхній крові. А під час воєн традиційні «чоловічі» роботи перебирають на себе жінки. При високому стресі зовнішнього середовища, підвищується ймовірність абортування зародку (чоловічі зародки мають набагато вищі шанси абортування). Але при підвищенні жіночого тестостерону виживає більше чоловічих зародків. Тобто найбільш сприятлива ситуація для народження чоловіка – це стрес на початку і покращення ситуації пізніше, як і було вкінці світових воєн (саме вкінці воєн спостерігався пік народження хлопчиків). Ця гіпотеза дозволяє пояснити, чому під час деяких воєн не спостерігається зсуву у статевому співвідношенні. Наприклад, у ірано-іракскій війні була широко застосована хімічна зброя, зокрема іприт. Показано, що після впливу даного газу спостерігається дуже низький рівень тестостерону/гонадотропіну.

На самках мишачих лемурів було показано, що при перебуванні вагітноїу спілці з іншиим самками-лемурами, частіше народжуються самці, а при перебуванні наодинці — самки. При чому при перебуванні наодинці спостерігалося подовження циклу, ненормальна лютеїнові фаза, збільшення кількості фолікулів та високий рівень кортизолу. Ці зміни відображають низьку секрецію гонадотропіну під час овуляції. Тоді, можливо, саме низький рівень гонадотропіну у самок, що провели вагітність разом із іншими самками вилився у таку велику кількість самців у приплоді.

Ще одна теорія говорить про те, що голодування під час вагітності може призводити до зсуву статевого співвідношення на користь хлопчиків. Для прикладу деякі автори наводять Голодну зиму 1944 року (у Голландії). Але дана гіпотеза легко спростовується зсувом у статевому співвідношенні країн, що не голодували під час воєн.

Ця проблема породила велике різноманіття теорій та може пролити світло на такий складний процес як визначення статі дитини. Деякі з цих теорій надихають на нові дослідження, деякі викликають усмішку чи сум, а деякі хочеться взяти на озброєння;)

Перша частина

Обговорення

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *