Природно коли лікар-акушер з двадцятилітнім стажем
Атеїстка без жодної сльозинки в оці
Мужньо прооперувала весь Майдан
Біжить до церкви ставити свічки Господу
Падає на коліна голосить
Господи буде війна
Другий місяць поспіль народжуються самі хлопчики
Борис Гуменюк
Статеве співвідношення у людській популяції відносно стабільне (1:1) – воно й логічно, виходячи із гетерозиготного типу спадкування та принципу Фішера. Для прикладу, Європа: в Швейцарії на 100 дівчат народжується 107 хлопчиків, а у Бельгії — 104. Стоп. Ясно, що співвідношення чоловіків та жінок в популяції може варіювати за рахунок різних факторів, таких як нещасні випадки, війни або пияцтво. Але чому ж при народженні співвідношення статей у різних країнах і у різних національностях відрізняється? Чому під час воєн починають народжуватись більше немовлят чоловічої статі, ніби передчуваючи зловісну долю, приймаючи клич духів загиблих воїнів? Залишивши містику осторонь, науковці вже давно спрогнозували наявність додаткових факторів, що регулюють статеве співвідношення в людській популяції. Наразі висунута величезна кількість найнеймовірніших наукових гіпотез, які висвітлюють дані фактори.
Розглянемо можливість відхилення від нормального співвідношення статі на прикладі феномену воєнних років. Достовірний факт — у період обох світових воєн у країн-учасників серед немовлят народжувалося більше хлопчиків, тоді як у мирних країн такого не спостерігалося. Перші зафіксовані зсуви були помічені у 1921-1923 роках для Німеччини, Австрії, Бельгії, Болгарії, Франції, Англії, Угорщини, Італії, Румунії і Південної Африки, і в меншій мірі для Нідерландів та країн Скандинавії. Оскільки зсув статей фіксувався різко після початку війни, а не до неї, то не може й бути мови про «передчування війни», як часто люблять метафоризувати письменники і художники. Не дарма в англомовній літературі подібне явище звучить як “ефект солдата, що повернувся” (returning soldie reffect). Тобто ні в якому разі не можна возвеличувати цей феномен до містичного передчуття генами майбутніх агресій і тому подібне.
Варто зазначити, що існують війни-винятки, для яких не спостерігалися зсуви у зміні статевих популяцій. Наприклад, громадянська війна в Лівані, Балканські війни. А ось повоєнний ефект ірано-іракської та французьких Революційних воєн, навпаки, відобразився вищою народжуваністю жінок.
Можливо, існує ген, що регулює співвідношення статей, і здатність плодити синів чи доньок просто спадкується? Так, відповідають вчені – це аутосомний ген із поліморфними алелями, який визначає шанси народження хлопчика чи дівчинки. Тобто кожен чоловік має властивість, яка визначає чи в нього скоріше народиться син чи донька. Жінки ж є лише носіями цієї властивості і ні на що не впливають, так що всі претензії до статі дитини слід пред’являти до чоловіка:))) Феномен воєнних років в такому разі легко пояснюється. Назвемо ген, що сприяє народженню хлопчиків «чоловічим», а ген, що сприяє народженню дівчат — «жіночим». Якщо в сім’ї є багато синів і кілька доньок, то вони несуть «чоловічий» ген, а якщо є, скажімо, один син і кілька доньок, то вони несуть «жіночий» ген. Моделюючи реальну ситуацію, легко зрозуміти, що, як правило, з однієї сім’ї йде воювати один син. Тобто більшість чоловіків із «жіночими» генами загинуть і не будуть мати можливості до утворення нащадків. Тоді як в популяції залишаться чоловіки зі схильністю народження синів. Через деякий час співвідношення статей вирівняється, оскільки жінки-носії «жіночого гену» дадуть потомство із синів, що матимуть схильність до того, щоб мати доньок.
Цікавим є те, що ген, регулюючий співвідношення статей, передбачений чисто теоретично. Висунута гіпотеза, що він контролює співвідношення X та Y сперматозоонів у чоловіків. Але відкриття цього гену ще попереду, тому цей заплутаний Гордіїв клубок із теоретичних передбачень чекає на свого Македонського.
Історично ж першою гіпотезою, яка була висунута для пояснення «ефекту солдата, що повернувся» (returning soldier effect), була гіпотеза про вплив високої інтенсивності статевих зносин солдатів, що поверталися додому на короткий час. Справа в тому, що стать може дещо варіювати в залежності від дня менструального циклу, в який відбувся статевий акт. Якщо запліднення відбулося у ранню стадію овуляції — то більше ймовірність народження хлопчика.
Уявімо собі ідеальну жінку в шлюбі або ні. Нехай вона вільна і доступна кожного дня лише для чоловіка, який нещодавно повернувся з війни і палає «пристрастю». Нехай вона фертильна (може бути запліднена) протягом двох днів циклу. Нехай якщо статевий акт відбувається першого фертильного дня (при високому рівні естрогена/гонадотропіна), то завжди утворюється ембріон чоловічої статі, а якщо ж — другого дня, то ембріон жіночої статі. Нехай вона вільна і доступна увесь час, а чоловік не ходить на роботу. Тоді за умови, що вона займається сексом кожного дня, народжуватимуться лише хлопчики, бо коли наступає другий фертильний день, в час якого може утворитися ембріон жіночої статі, яйцеклітина вже запліднена. Ось таким чином швидкі Y-сперматозоїди і отримують переваги у військові часи.
В доказ цієї теорії приводять не лише синдром воєнних років, а й низка інших фактів. Перше, жінки 25-ти років набагато частіше народжують хлопчиків, ніж жінки 35-ти років. А частота статевих зносин негативно корелює з віком. Друге дослідження показує, що у шлюбі протягом перших 18-ти місяців ймовірність народження дитини чоловічої статі більша, ніж після цього періоду. А за даними фінських вчених найбільше хлопчиків народжується у перший місяць після укладання шлюбу. В цілому, при дослідженні статі дітей і віку батьків вчені зупиняються на тому, що стать дитини більше залежить від тривалості шлюбу, аніж від віку досліджуваних. Третє, стать дітей більше залежить від віку чоловіка, аніж від віку жінки. Четверте, у першу світову війну зсув у статевому співвідношенні немовлят спостерігався серед європейських країн, де воювали 15-22%, але не у США, при 4% воюючих. Проте для війни 1939-1945 років у США був зареєстрований значний зсув у статевому співвідношенні, причому, в основному, для дружин мобілізованих. До речі, диспропорція статевого співвідношення у США також може бути пояснена і тим, що завдяки якимось невідомим генетичним факторам такі пари продукують більше особин чоловічої статі, про що йтиметься у наступній гіпотезі. Взагалі, вчені відмічають, що активне статеве життя, безперечно є фактором народження дитини тієї чи іншої статі, але дуже слабким фактором.
Обговорення