Дні науки Весна 2019 Київ

25 травнясубота, 11:0026 травня 2019неділя, 16:00

Контакти організаторів:
Fb подія

Місто: Київ

Теги: демонстрації, Дні Науки, Київ, лекція, популяризація науки


Дні науки” — науково-популярна акція, що проводиться в наукових закладах України з 2013 року.

Програма
Дні науки Весна 2019. Київ

Fb подія

25 травня (субота)

Археологічний музей і кафедра археології та музеєзнавства Київського національного університету ім. Тараса Шевченка

(вул. Б. Хмельницького 15)

За участі Центру аерокосмічних досліджень Землі НАН України.

Демонстрації:

11:00 Керамічні пазли

11:30 Воркшоп з використання крем’яних знарядь кам’яної доби

Майстер-класи:

12:00 Настільні ігри ранньої Русі. Сеанс одночасної гри з глядачами

Хочете зіграти у середньовічну гру? Легко. Сьогодні історичні реконструкції відроджують правила таких ігор. Чи відрізнялися вони від сучасних? Звичайно, і самі ігри, і правила теж. Наприклад, у середньовіччі після тривалої перерви, коли настільні ігри взагалі не були поширені у східнослов’янському ареалі, разом з зародженням давньоруської культури, до нас приходить скандинавська гра hnefatafl — стратегія, де головною ставкою є фігура короля. Набагато простішою і відповідно поширенішою стала гра млин, де сутність гри зводиться до максимального знешкодження супротивника поступовим прибиранням його фішок з поля. І нарешті найменш поширена, і відповідно, найменш відома — гра daldøsa, теж скандинавського кола, так звана, гра моряків.

12:40 Ткацтво на дощечках

Тонкощі процесу ткання шовкової металізованої стрічки на табличках (техніка “ткання з двома нитками піткання” або “з додатковою ниткою піткання”). Такі коштовні стрічки, з використанням срібного дроту чи пряденої золотої нитки служили прикрасами одягу та головних уборів. Подібні стрічки зустрічаються серед знахідок з археологічних пам’яток ранньої Русі (Шестовиця, Гньоздово), а також культурно близьких до них у середньовіччі скандинавських земель (Бірка, Маммен).

Лекції:

13:30 Мироненко Л. “Не золото, не динозаври”

У межах цієї науково-популярної лекції будуть надані відповіді на найактуальніші питання, які традиційно задають археологам. Ви зможете дізнатися, чому не завжди археологи знаходять золото або ж інші скарби, чому вони не досліджують динозаврів, звідки знають де і до якої глибини копати та інші не менш інтригуючі питання.

14:10 Ольга Томченко “Зміни клімату: танення льодового покриву — причини та аерокосмічні докази”

Глобальна зміна клімату — одна з найгостріших екологічних проблем які сьогодні стоять перед людством. За матеріалами Всесвітнього фонду захисту дикої природи учені прогнозують, що саме в кінці цього століття льодовики можуть зовсім зникнути. Також за даними метеорологів, покрив Північного Льодовитого океану кожні десять років зменшується на 13% — це прямий наслідок потепління, викликаного викидами СО2. На лекції ви дізнаєтесь про ймовірні причини глобального потепління та їх наслідки і побачите аерокосмічні докази, як крижані покриви Землі втрачають свою масу на різних ділянках Землі.


Музей шістдесятництва

(вул. Олеся Гончара, 33 А)

За участі установ НАН України: Інституту фізіології ім. О.О. Богомольця, Інституту математики та Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка.

Майстер-класи (з 11:00 до 12:00):

Літературна пригода “Літ. кіт” Годік Катерина, Скакун Ірина

Пропонуємо школярам та їх батькам взяти участь в літературній грі “Літ Кіт”. Під час проходження нашої спеціальної мапи ви зможете перевірити свої знання з української літератури, виконати низку завдань та навіть поставити неформатні запитання про літературу майстрам гри. Кожна команда отримає цікаву фішку для проходження карти та необмежені можливості використання ігрового кубика.

Майстер-клас по написанню творів: “Лабораторія фантазера Юхимук Яніна

Думки тікають, щойно візьмете ручку і побачите незасіяне словами паперове “поле”? Потрібна лише бурхлива уява та бажання трохи попрацювати — і мінлива Муза більше не зіпсує Ваших планів! Захопіть с собою свою бурхливу уяву, уважність, блокнот і ручки. На майстер-класі Ви отримаєте базові знання про композицію та інструменти творення художнього тексту, що допоможе спростити процес написання творів на будь-яку тему.

Лекції:

12:00 Олександр Брайко  “Кінематографічні засоби художнього впливу та їх літературні аналоги. Моделювання простору”

На прикладі уривків фільмів і зразків української прози ХХ ст. розкриваються можливості художньої літератури у словесній візуалізації викладу й зображення, аналогічні таким виражальним ресурсам кіномистецтва, як далекий, загальний, широкий план і їх взаємодія, глибина й композиція кадру, розчленування об’єкта, особливості освітлення, ілюзіоністські оптичні ефекти.

12:40 Древицька Тетяна “Диявол у молоці: чи варто вживати молочні продукти?”

Колись вважалось, що найстрашніше у молочних продуктах — лактоза, або молочний цукор. Але це не так! Виявляється, що більшість корів дають “неправильне” молоко. Молочний білок бета-казеїн стає в нашому кишківнику джерелом опіату бетаказоморфіну, який шкодить нашому організму.

13:20 Тетяна Михайлова “Відомий і невідомий Василь Стус: 6 несподіваних фактів про поета”

Лекція присвячена висвітленню маловідомих фактів про Василя Стуса, а також розвінчуванню поширених міфів про нього. Буде цікавою для всіх, хто прагне подивитися на поета з нового ракурсу.

14:00 Тетяна Рязанцева “Шахраї, крадії, привиди і порядні люди. Маніпуляції з текстами у житті і творчості відомих письменників”

Хто такий автор? Як скласти свій текст з чужих рядків і залишитися порядною жінкою у Давньому Римі (історія Фальтонії Бетиції Проби та її поеми)? Що англійські митці доби Відродження позичали у своїх італійських колег і чому іспанські драматурги сварилися з видавцями? Хто такий “письменник-привид” і навіщо він потрібен? Скільки літературних батьків у героїв О. Дюма-батька? Шерлок Голмс і проблема академічної доброчесності та багато іншого.

14:40 Ірина Єгорченко “Альтернативні таблиці множення, нумерологія та магічне мислення”

Про “математичну” псевдонауку — чому нумерологія не має ніякої іншої основи крім магічного мислення; які числа вважали щасливими різні народи і чому; нумерологічна “профорієнтація” та таргетування некритично мислячих людей.


Астрономічна Обсерваторія та Астрономічний музей КНУ ім. Тараса Шевченка

(вул. Обсерваторна, 3)

За участі Інституту мікробіології та вірусології ім. Д. К. Заболотного НАН України, Інституту економіки природокористування та сталого розвитку НАН України, а також Київського медичного університету.

Лекції:

16:00 Ігор Зінчук “Еволюція бігу”

Чи справді біг шкідливий? А чи можливо уникнути травм? Який зв’язок у кросівок та еволюції? Про все це розповімо на лекції.

16:40 Титаренко Анастасия “Навіщо потрібні домашні тварини?”

Роль домашніх тварин у житті людини від впливу на еволюцію видів до сучасного співіснування. Дивовижні професії приручених тварин. Міфи і факти про вплив домашніх тварин на їх хазяїв.

17:20 Олена Лівінська “Кишковий мікробіом: рецепт метеликів в животі”

Мікробне царство наших нутрощів приховує багато таємниць. Вже зараз ми знаємо, що наші бактерії не лише захищають нас від чужих мікроорганізмів, продукують вітаміни та тренують наш імунітет, а й залучені в наш метаболізм, синтез “гормонів щастя” та навіть виникнення деяких психічних розладів. Що наразі про це відомо та перелік лайфхаків для формування і підтримання здорового кишкового мікробіому — розповімо на нашій лекції.

18:10 Євген Хлобистов “Чи можливий сталий розвиток територій Сходу України, що постраждали від військових дій?”

Території, що постраждали вій військових дій на Сході України, як і територій, що тимчасово знаходяться поза юрисдикцією нашої держави, мають особливі потреби для розвитку. У чому вони полягають? Як реалізувати Цілі Сталого Розвитку для таких територій і яким може бути їх майбутнє?

18:50 Альона Глушко, Юлія Рябець “Подорож у Париж чи як будували Ейфелеву вежу”

Усіх захоплює Париж та найвідоміша його архітектурна пам’ятка, металева леді, Ейфелева вежа. Ми бачимо її у кіно, на обкладинках книг, у новинах, але не знаємо з якою метою вона була побудована та хто та людина, яка подала ідею будівництва. На лекції ти дізнаєшся з якої кількості деталей складається Ейфелева вежа, технологію її будівництва та ідейних натхненників.

18:00; 19:30 Оглядова екскурсія найстарішою обсерваторією Києва. 


26 травня (неділя)

Інститут молекулярної біології і генетики НАН України

(вул. Академіка Заболотного, 150)

За участі Інституту мікробіології і вірусології ім. Д.К. Заболотного, Інституту біохімії ім. О. В. Палладіна та Інституту економіки природокористування та сталого розвитку НАН України; Національного авіаційного університету; проекту “Bionity”.

Демонстрації та майстер-класи з 11:30 до 15:00

Нестрашне ГМО (генетично модифіковані організми)

Бажаєте побачити справжню мишку, геном якої було змінено? Через те, що мишкам було включено ген зеленої флюоресценції медузи, в синьому та ультрафіолетовому діапазоні випромінювання вони світяться зеленим. Вставлення чужих генів до бактерій також змінює їхні властивості.

Мікрокосм на долоні

З тих пір як людське око вперше побачило бактерії, минуло багато часу. Чи знаєш ти скільки цікавого таїть у собі таємничий світ мікроорганізмів? Учасники зможуть виготовити фіксовані препарати бактерій, пофарбувати їх за Грамом.

Виділення та аналіз ДНК

Як дістати молекулу ДНК з живих організмів? За допомогою біохімічних методів ви зможете екстрагувати ДНК, а потім і дослідити її після електрофорезу в агарозному гелі.

Які кольори приховує листя? Хроматографія на папері

Листя тільки здається одноманітно зеленим, насправді всередині нього суміш багатьох природних барвників — пігментів. Метод хроматографії на папері дозволяє побачити кожен пігмент окремо.

Світло, колір, енергія і все, що треба знати щоб осідлати веселку Ігор Панас

Демонстрація буде напакована загадковими термінами, які закінчуються на “-сценція” і описують екзотичні форми світла, наприклад хемілюмінісценція. Але щоб ці слова запам’яталися та ще й набули якогось значення, будуть проведені експерименти із реальними зразками і приладами. Бонусом до пізнання природи світла і його дивних форм буде несподіване усвідомлення способів його застосування у дослідженні світу навколо і всередині нас.

Лекції:

12:00 Вікторія Косач “Вирощування клітин поза організмом: як і чому?”

На лекції Ви дізнаєтесь, навіщо науковці вирощують клітини у чашках Петрі та як саме примушують їх існувати поза організмом. Ви довідаєтесь, чим відрізняються дво- і тривимірні культури клітин, що таке органоїди та як сучасні методики, такі як 3D друк, знаходять застосування у клітинній біології.

12:50 Ігор Степанов “Як пришвидшити впровадження наукових розробок в життя”

Скільки триває вихід на ринок ліків, починаючи з розробки? Як опрацювати величезні потоки інформації та визначити сучасні тренди в науці та техніці? Які особливості створення наукоємних стартапів? Деталі — на лекції.

13:40 Любов Жарова “Екологія та економіка: хто кого?”

Всі ми хочемо добре жити і мати все одночасно, але іноді наші бажання є взаємовиключними. Чи можна одночасно швидко діставатись у будь яку точку автівкою і дихати чистим повітрям? А купувати досхочу дешевого і яскравого одягу і воліти необмежений доступ до чистої питної води? А принагідно пакувати все в окремі поліетіленові безкоштовні “маєчкі” і не турбуватися що звалище нас поглине? Ми спробуємо розібратися, чи можна знайти золоту середину у наших бажаннях — щоб жити не тільки добре, але й довго і не тільки нам.

14:30 Ірина Поплевичева “Штучні органи та кров”

Чи можна роздрукувати органи на принтері? Коли будуть трансплантувати штучні орган? Які переваги штучної крові? На ці та багато інших питань ви зможете дати відповідь після нашої лекції

15:10 Євген Гаєв “Програмування — ну дуже просто!”

У середовищі MATLAB ми швидко зробимо кілька красивих побудов, завершуючи обертанням на екрані красивої фігури, яка змінює свої фарби. Дітям точно сподобається.


Слідкуйте за програмою заходів Дні науки Весна 2019 та дізнайтеся про програми в інших містах

Обговорення

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *