Фармакологія для чайників: 4. Що робити, коли застудився?

31 Березня 2016 | Наталія Штефан

Категорія: Медицина

Теги: ,


У попередній частині начебто розібрались з вірусами та бактеріями. Поїхали далі. Мабуть немає жодної людини, якій подобалось би хворіти, окрім того факту, що можна залишитись вдома та не працювати, хоча й відпочинком це не назвеш. Але що дратує і надокучає нам найбільше? Окрім того, що в нас закладений ніс і нам важко дихати. (Якщо пам’ятаєте початок статті, із закладанням носа ми вже справились нафтизином, проте ним зловживати теж не рекомендується. Найкраще застосовувати краплі лиише перед сном та за півгодини до вживання їжі, але якщо вже зовсім важко дихати). Ми відчуваємо дискомфорт під час підвищення температури, ми відчуваємо озноб. Чому так відбувається? (Потерпіть мене ще трошки, я як людина, що обожнює розбиратись в механізмах організму, мушу вам розповісти все, чим хочеться поділитись.) Так от. Віруси (а також і бактерії), потрапляючи в наш організм виділяють специфічні речовини (це можуть бути продукти їх життєдіяльності). Для нашого організму вони є токсичними, тому їх і називають токсинами. Розповсюджуючись з током крові по організму вони потрапляють у мозок, де розташований наш внутрішній термостат – орган, що керує підтримкою сталої температури (і багато іншим також) – гіпоталамус. Цей термостат налаштований так, щоб відчувати температуру внутрішнього середовища (крові, що його омиває). Якщо ця температура відрізняється від необхідної (запрограмованої в гіпоталамусі – 36-37), то гіпоталамус дає вказівку іншим системам організму коригувати температуру тіла (або підвищувати, тобто зігрівати організм, або охолоджувати, якщо температура занадто висока). Так ось ці речовини-токсини впливають на гіпоталамус таким чином, що поріг запрограмованої температури дещо зміщується і стає більше 37. Таким чином, відносно 38 градусної нової програми наша нормальна температура тіла здається для гіпоталамуса низькою і він починає зігріваючу діяльність. Саме тому під час хвороби ми відчуваємо озноб, нам здається, що нам холодно і температура тіла поступово підвищується до «заданого» 38го градуса.

920-2

Хімічно ж пірогени (речовини, що викликають підвищення температури) стимулюють утворення простагландинів з арахідонової кислоти. І щоб прибрати температуру, аспірин, парацетамол та ібупрофен блокують фермент циклооксигеназу, що якраз і займається синтезом простагландинів. Пам’ятаєте відео з механізмом дії аспірину? Але чи варто одразу знижувати температуру як тільки вона підвищиться на пару градусів і ми відчуємо перший дискомфорт? Ну а як інакше? Навіщо потрібні ці муки? А насправді ж підвищення температури має важливе значення при боротьбі з патогенами. Це не просто примха речовин патогенів, які хочуть, щоб нам було погано. Нам погано не від того, що нам хочуть зла, а від того, що це така реакція організму. Ну, цього разу вона така неприємна, але що поробиш. Підвищена температура прискорює роботу ферментів та клітин імунної системи, які вбивають патоген як напряму так і опосередковано. Тому не хапайтесь одразу за аспірин! або парацетамол чи інші подібні жарознижувальні типу колдрексу та фервексу… Такі речі можна пити тоді, коли вже зовсім важко терпіти довгонеспадаючу самостійно температуру. Та й взагалі в такому разі слід викликати лікаря, якщо температура довго (більше 4 днів) тримається на високому рівні і після жарознизжувальних препаратів.

З приводу інших популярних ліків проти застуди. Амізон та оксолінова мазь взагалі знаходяться в «розстрільному списку» вже відомих вам «фуфломіцинів». Оксолінова мазь не перевірена дослідженнями речовина, лише «багаторічним досвідом використання». Єдине в чому вона може допомогти так це в профілактиці. Мазь чисто фізично може затримувати вірус. Змивання її разом з очищенням носа запобігатиме потраплянню віруса вглиб слизової оболонки носа. А коли вже захворів, то ніякої противірусної дії вона не проявить.

Амізон. Начебто там на щось впливає, і розумні слова присутні типу інтерферону. Але де знайти чітку відповідь на питання ефективності? Де та купа щасливих вилікуваних пацієнтів, про які пишуть наукові статті? Нема…

920-3

Отже, при рядовій застуді бажано мінімізувати прийом препаратів. А що ж тоді робити? Як краще лікувати застуду? Для цього просто необхідно:

  1. Тепле пиття
  2. Ягоди або лимон
  3. Спокій, тепло і затишок
  4. Сон
  5. А головне не ходити в цей час на роботу чи заняття, а сидіти вдома і як тільки стане трохи легше — зайнятись улюбленою спокійною справою, почитати книгу, подивитись кіно чи щось на кшталт.

Про лікування і профілактику ГРВІ дуже добре і більш розгорнуто написав лікар Комаровський. Читати всім! Обов’язково тим, хто має які-небудь сумніви. Текст 2009 року, написаний в період епідемії грипу та виборів, тому емоції відповідні. І цього року, до речі, не менш актуальні (помічали людей в масках?).

Щодо інших хвороб, нажаль, всього тут не опишеш. Тому я й не намагатимусь. У будь-якому випадку, пам’ятайте, що самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я. Але й не слід бігти в поліклініку при найперших же соплях.

920-4

«Следи за собой, будь осторожен!»

Наостанок. Не лякалочка, а застереження чи просто зерно для роздумів. Пам’ятаєте механізм болю і шляхи його уникнення? А ви звернули увагу, що препарати-анальгетики не знають причини болю? Вони лише блокують передачу сигналу про біль. А от на фактор, який власне спричинює біль вони не впливають. Біль не лікується, він лише усувається, причина залишається. Так само майже з усіма ліками. Майже жоден препарат не лікує причини. Він лише допомагає підтримати наш організм в більш менш сталому стані, коригуючи його функції. Хочу привернути вашу увагу на те, що чудодійної таблетки не існує! І цілющий Долобене НЕ «Завжди допоможе»! Не вірте рекламі… Навіть найсильніші знеболюючі, такі як кетанов, можуть не допомогти. Перевірено власним досвідом. І знаєте, страшно усвідомлювати, коли хочеш допомогти, а не можеш. Не можеш, бо ти не в силах протистояти природі.

Чарівної палички не існує! Не вірите, прочитайте цей пост — про лікарів, що носять наколки. Як би там не хотілось, але повернутись в минуле і виправити там зроблені помилки неможливо. Людству не дано бути всесильним. Існують речі, на які люди ніяк не можуть вплинути. Потрібно лише навчитись відрізняти їх від того, що залежить тільки від нас самих. Ми не можемо знищити всі віруси і бактерії на Землі і «не надо ругать пустыню за зной», але ми можемо підвищувати опір власного організму, постійно тренуючи його, закаляючи, дотримуючись елементарних заходів профілактики. Або хоча б не погіршувати цю здатність протистояти хворобам своїми шкідливими звичками та згубними діями. Про всі механізми патологічної дії нашого образу життя можна почути на лекціях імені Хржонщевського. Тому перш ніж надіятись, що будь-яку хворобу можна вилікувати звернувшись до лікаря-спасителя чи ще якогось ангела-хранителя, подумайте про свій образ життя. Рухайтесь і всіляко підтримуйте фізичну активність, збалансовано харчуйтесь, достатньо спіть, робіть справи, що приносять вам задоволення і радійте життю.

Будьте здорові!

920-5

Що ще почитати?

Блог лікаря Олексія Водовозова (на різноманітну медичну тематику) – http://uncle-doc.livejournal.com/

Сторінки біологів: Руслани Радчукhttp://progenes.livejournal.com/tag/drug%20discovery Олександра Панчінаhttp://scinquisitor.livejournal.com/ Юлії Шулімовоїhttps://www.facebook.com/yulia.shulimova

А нещодавно з’явився новий ресурс у стилі вікіпедії луркморського жанру (для поціновувачів;) — Енциклопатія! http://encyclopatia.ru/wiki/Welcome – рекомендую!!!

Обговорення

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *