Фармакологія для чайників: 3. Міфічне лікування


Міфічні ліки

У попередній серії ми говорили про те, як перевірити ефективність і якість препаратів, що вже знаходяться на полицях аптек. Щоб даремно не витрачати час на пошуки інформації про ліки, які ними насправді не є, можна навчитись одразу їх відрізняти. Отже, пункт перший.

Гомеопатія

На щастя на цих препаратах так і пишуть «гомеопатичний препарат». Запам’ятайте, це непрацюючі ліки! Багато разів перевірено, що вони не мають більшого ефекту ніж плацебо. В кращому випадку вам не стане гірше від його вживання. Принцип гомеопатії в тому, що подібне лікують подібним (від слова гомео – схожий). Наприклад, якщо беладонна викликає сухість у роті, то гомеопати вважають, що в маленьких дозах вона буде відхаркуючим засобом. Як вам така ідея? Клин клином, кажете? Ну спробуйте… Струс мозку лікувати багаторазовими ударами по голові. Ага.

Також основний принцип – це багатократне розведення речовин. Причому первинний розчин можуть розводити в 10 або 100 разів. Потім від цього розведеного розчину відбирають певну невелику кількість і знову розводять в 10 або 100 разів. І так «раз, да еще раз, да еще много много раз…». Букви D та С в інструкціях — це десятикратні та, відповідно, стократні розведення, а цифри біля них – кількість таких розведень. Зрозуміло, що при такому розгортанні подій в розчині не залишається жодної молекули вихідної речовини. (Хоча це з одного боку добре. Бо уявіть, якби холеру лікували б нерозбавленим розчином з холерними вібріонами??). Таке довгонудне розведення припускає, що вода «запам’ятовує» інформацію про речовину, що в ній була, і якимось чином має лікувальний ефект. По суті, всі гомеопатичні препарати – це вода. Довго пояснювати, чому гомеопатія не працює, тому робити цього не буду, бо це вже давно зроблено колегами. Дивіться лекцію Асі Казанцевої — ось тут, та читайте статті Олександра Панчіна — тут. А якщо коротко — дивіться картинку.

921-2

Найгірше те, що наше українське законодавство дозволяє поміщати гомеопатію в один список зі звичайними ліками. Це так. Щоб легше всім жилось. І дивно, коли не користуєшся ніякими ліками, тобі здається, що всі ліки нормальні. А виявляється досить багато з тих, що твій мозок увібрав з реклами – гомеопатія. Ти вважав їх хорошими ліками, раз їх рекламують. Але насправді, деякі з них на голову не налазять своєю дурницею. Для прикладу, Анаферон. Назва як назва. Наче препарат, розумне слово. Читаємо інструкцію – розведення антитіл до інтерферону. Що?? Інтерферон бореться з інфекцією, а тут ще його хочуть заблокувати антитілами?? Чому? Де логіка?? Теж знайшли розумні слова… щоб здаватись розумними. І тут ти згадуєш, що це ж розведення подібного… ви вловлюєте? (бюджет одного!!! Анаферону після продажу в РФ за сезон 2,52 млрд рублів – http://slon.ru/biz/1037105/, а загальний об’єм гомеопатичних препаратів в Україні за 2014 рік заробив 136,7 млн $ — http://www.apteka.ua/article/358052).

Звісно, що гомеопатичні препарати не проходять ніяких клінічних досліджень. Тому самі розумієте з якою метою вони дозволені у нас на полицях аптек. Далі, афлубін, імпаза. Чом не нормальні назви для хороших препаратів. А ж ні. Безсоромна гомеопатія знов. Взяти Ременс. Ну, звик вже, що там все лікує від всього, навіть від «ощущения непоправимого вреда» та іншого брєда, інакше не назвеш. Але читаєш склад і диву даєшся. Секрет залози каракатиці… ну що вам зробила та бідна тваринка, що плавала собі мирно у морі? Подивіться їй в очі… Навіщо знущатись над нею, щоб потім секрет її залоз розводити?

921-3

Також за гомеопатичні препарати помилково вважають збори трав. Трави – це не гомеопатія, хоч на них і пишуть, що вони такими є. Для прикладу, Синупрет, Інупрет. В цих препаратах дійсно присутні розчини трав. Хоча в малих кількостях, але вже й не в безглуздих розведеннях. Щоправда їх ефективність також сумнівна. Гірше вам від них не стане, а от чи краще – велике питання. Хоч з першого погляду дивишся на виробника, думаєш – Німеччина. Ну вони ж то поганого не зроблять… хм. А ви спробуйте пошукати на них клінічні дослідження чи докази ефективності.

А бувають такі виробники, які наважуються нахабно брехати! Пам’ятаєте ми казали про FDA і те, що підтвердження ефективності цією структурою є чи ненайвищим визнанням? Так деякі гомеопатичні пілюлі-фігнюлі прохавали тему і голосно тепер кричать “FDA approved drug!”. Це я про оциклоциніум. Тоді як сама FDA відкрито каже, що фірма Boiron самозванці та шахраї – Fraudulent Products.

БАДи

921-4

Пункт другий – БАДи (біологічно активні речовини). Чесно кажучи, аж огидно писати ці слова, за якими нічого не стоїть. Хоча ні, стоїть… але від того ще огидніше стає (див.картинку). Добре, що хоч ці речовини не вважаються ліками. Але тут є підвох. Бо можуть їх продавати під гаслом того, що це краще ніж ліки (типу ліки це якась там шкідлива хімія, а це — природні речовини, збалансовані вітаміни чи таке інше). Можливо у вітамінах і немає нічого поганого. Але, як на мене, то краще не полінкуватись і з’їсти пару нормальних продуктів, що природньо містять у собі необхідні вітаміни. БАДи вважаються харчовою добавкою, але аж ніяк не ліками і не панацеєю, як їх часто позиціонують. Цікаво, що БАДи можуть бути різного складу. Від нешкідливих на перший погляд вітамінів, до екстрактів і сумішей невідомо чого і звідки, аж до небезпечних витяжок з мізків і очей, що є самі по собі сильними алергенами та можуть містити інфекційні агенти!!! Так як БАДи це не ліки зовсім, то про клінічні дослідження тут і мова не йде. Ніякої гарантії і контролю якості вам такі речовини не будуть пред’являти. Тому, будьте обережні! Хитрою приманкою є надмірно висока ціна препарату, коли собівартість справжнього продукту копійкова. Дуже люблять заманювати універсальністю застосування, широким спектром застосування, а також казати, що «пенсіонерам шалена знижка тільки сьогодні, поспішайте, дзвоніть і ретельно запишіть телефон, щоб не помилились цифрами». Звісно крім БАДів та гомеопатії є ще багато несправжніх ліків і ліків, які начебто претендують на справжність, але такими не є. Ось тут можна знайти досить детальний список начебто відомих, давно застосовуваних, «перевірених практикою», але недієвих препаратів — «расстрельный список препаратов». Автор грунтовно пройшовся по всіх базах і приводить всі посилання, а головне пояснює чому вони не можуть вважатись ефективними. А єдиним поясненням цілющості препаратів з недоведеною, або нульовою ефективністю — цікава властивість нашого організму самовиліковуватись під впливом самонавіювання, за яке не обов’язково платити великі гроші — «Излечи себя сам».

Лікуємо застуду

921-5

А тепер розкажіть як ви лікуєтесь від застуди? Багато хто, коли я хворію, радить мені випити аспірин, амізон для профілактики, вимазати носа оксоліновою маззю… А реклама взагалі пропонує фервекс, грипекс, флюколд і тому подібне. Деякі кажуть, що треба пити антибіотики, бо скільки ж можна хворіти. А як вони всі працюють ці ліки, на що діють? Чому організм хворіє і в залежності від чого одужує? Не знаєте? І вживаєте те, про що ви не знаєте?? Тепер давайте розбиратись.

Більшість наших застуд, що скорочено називаються ГРВІ, коли болить голова, відчувається слабкість та ломота в тілі, температура, а за цим усим приходить ще й нежить і озноб, як правило вірусної природи (що відображається і в назві ГРВІ – гостре вірусне респіраторне захворювання). Тому найбільш грубою помилкою є лікування антибіотиками у таких випадках. Запам’ятайте віруси і бактерії це різні типи інфекційних збудників. Антибіотики, направлені на лікування бактеріальних хвороб, не діють на віруси! Більш того вони шкодять як вашому організму (порушують власну нормальну мікрофлору, є відносно вірус це не бактерія! а бактерія – це не вірус!токсичними), так і оточуючим.

921-6

При зловживанні антибіотиками та неправильному лікуванні бактерії можуть набувати резистентності, тобто ставати нечутливими до цих антибіотиків. Чим більше буде розповсюджено таких бактерій, тим важче буде боротись з бактеріальними інфекціями, адже швидкість пристосування бактерій до антибіотиків і синтез нових дієвих антибіотиків неоднакова. Між іншим в штатах та деяких інших країнах вже починають бити на сполох через проблему розповсюдженої резистентності серед бактерій. Хоча це найбільш критично для лікарень, і там, де найбільше скупчення людей. В таких умовах швидкий обмін бактеріями сприяє більшому поширенню нечутливих штамів і їх виживанню. Тому так важливо, хворіючи, залишатись вдома, а не їздити на роботу чи заняття, та ще й громадським транспортом. Не дарма була поширена соціальна реклама: «Захворів — сиди вдома!». Але все ж є й захворювання викликані бактеріями. Тільки тоді, при важкому їх перебігу, слід застосовувати антибіотики. Але як відрізнити бактеріальної чи вірусної природи захворювання, якщо симптоми дуже схожі? Очевидно, що цим мають займатись лікарі, а не самі хворі чи їх дбайливі родичі. Крім того, необхідно правильно вирішувати які антибіотики призначати і як їх приймати хворому. Саме для цього грамотні лікарі отоларингологи беруть мазок з носа чи зіву (залежно від локалізації хвороби). Наносячи отриманий біоматеріал на штучні поживні середовища вирощують ті самі бактерії, що спричинюють патологію, і вивчають їх чутливість до антибіотиків. Вибирають той антибіотик, який найбільш ефективно вбиває вирощені бактерії. Саме його і мають призначати в якості лікування. А якщо приймати антибіотики навмання, то це мало того, що може бути не ефективним по відношенню до збудника, та ще й шкідливим для організму. Хоча алгоритм з підбором специфічного антибіотика є більш правильним, лікарі часто призначають антибіотики широкого спектру дії без досліджень на чутливість. Можете уявити, що потім відбувається з вашою мікрофлорою.

Продовження в 4 частині…

OrO

Можна читати ще

Про різницю між вірусами та бактеріями, і чому антибіотики не діють на віруси — https://www.nkj.ru/archive/articles/24629/

Обговорення

Лікарі беруть мазок та вирощують бактеріі – це так, якщо у лікарів є бажання . Але є одне але. Результат такого вирощування буде лише через тиждень. І весь тиждень людина буде ходити з зеленими соплями, чихати, кашляти та розповсюджувати інфекцію. А потім гайморит, фронтіт, ангіна, бронхіт та всяко інше. Той лікарі одразу і назначають антибіотики широкого спектру. Доки методи вирощування бактерій будуть такі “нешвидкі”, доти і будуть прописуватися антибіотики

Більш швидкий метод – полімеразна ланцюгова реакція, менше ніж за добу. Проте й більш дорогий.

Напишіть відгук

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *