Віктор Досенко: здоров’я серця і судин – це правильне харчування, вправи, нервова рівновага, відмова від шкідливих звичок

29 Вересня 2013 | admin

Категорія: Медицина

Теги: , ,


Сучасна біомедична наука — це не лише глибинні молекулярні дослідження організму людини. Це й прямі рекомендації до способу життя, які випливають із наукових знань фізіології клітини. Звісно, теми мікроРНК і білкових взаємодій дуже цікаві багатьом, але як жити без болю в серці — це стосується кожного. Саме для цього на другий он-лайн чат «Як підтримати свій полум’яний мотор» ми запросили знавця молекулярної патофізіології, медичної генетики і експериментальної кардіології, щоб він розтлумачив для нас, як нові наукові дані допомагають нам прожити довге і здорове життя. На запитання наших читачів відповідав провідний науковий співробітник Інституту фізіології ім. О. О. Богомольця професор Віктор Досенко. За час чату було задано і отримано відповідь на 22 репліки-запитання наших читачів. Після закінчення чату надійшло ще декілька запитань.


Наталія Штефан
Які порушення в роботі серця можуть викликати відчуття болю? Який механізм того явища, коли тонке пошкодження, наприклад, серцевого м’язу розпізнається мозком як біль, тобто поломка?

Віктор Досенко (ВД)
У серці, як і в усіх інших органах є больові рецептори, що збуджуються універсальними факторами, рівень яких зростає при ушкодженні. Це — іони водню (зниження рН), АТФ (у позаклітинному просторі) та механічні впливи. Сприйняття цих сигналів забезпечується відповідно кислото-чутливими каналами (ASIC), пурино-рецепторами (P2X, P2Y) та кальцієвими каналами транзієнтного рецепторного потенціалу (TRPV та ін.). Приємно згадати, що 2 з трьох цих рецепторів болю було відкрито в нашому Інституті фізіології під керівництвом академка О. О. Кришталя.


Vitaliy Kosach
Трохи банальне питання: який оптимальний режим життя для підтримки серцевосудинної в чудовому стані? Чи біг потрібен чи достатньо і простих прогулянок декілька разів на тиждень?

Стася Пономаренко
Підкажіть, будьте ласкаві, що є запорукою здоров’я серця в наших умовах?

ВД
Оптимальний режим життя для збереження здоров`я ССС — це правильне харчування (переважання в раціоні продуктів рослинного походження), регулярні фізичні навантаження (біг, прогулянки пішки та ін.), врівноважений стан ЦНС (медитація, розслаблення, молитва тощо), відмова від шкідливих звичок (паління, передусім).

Vitaliy Kosach
Тоді ще питання: є певні дискусії щодо впливу ранкових пробіжок на здоров«я. З одного боку вони можуть бути корисними бо ж регулярні навантаження, з іншого — не зовсім зрозуміло чи добре для серця, якщо давати йому навантаження одразу після сну. Яка Ваша думка з цього приводу?

ВД
Це індивідуально — комусь краще зранку, іншому — ввечері. Звичайно, великі навантаження одразу після сну не є корисними, але сам організм не дасть Вам розвинути максимальні зусилля.

Peter Buzunko
При вимірюванні тиску одній моїй знайомій лікар сказав, що для її віку (45 років) 135 — це нормально. Вона (як і я) трохи не згодна. На нерухомий спосіб життя ми не можемо поскаржитися (Кожного дня майже по 30-40 км велосипедом чи пішки). Можливо справа в дієті? Що треба їсти, щоб судини себе гарно почували?

ВД
Петро, тиск нормальний, продовжуйте вправи! Для судин та всьго організму людини корисна рослинна їжа.

Peter Buzunko
Але ж картопля, суп, борщ, олія це ж і є рослинна їжа? Чи, можливо, Ви маєте на увазі, що час від часу треба переходити на рослинну їжу повністю? Як от під час посту?

ВД
Супи та борщі містять не тільки рослинні продукти, до того ж у вареному вигляді. Найкраще вживати свіжі овочі та фрукти — серце та судини Вам будуть вдячні! Піст може тривати усе життя, цього треба прагнути. Але й зменшення відсотку тваринної їжі в раціоні вже буде корисним.

Peter Buzunko
А головний біль не може бути через підвищений тиск?

ВД
Так, звичайно.


Yaroslav Kuznetsov
В мене питаннячко стосовно алкоголю. В Україні розповсюджена думка стосовно користі для судин та серця регулярного прийому міцного алкоголю в невеликих дозах. Що думає сучасна наука з цього приводу?

Peter Buzunko
Цікаво б і щодо неміцного алкоголю (пива) взнати.

Yaroslav Kuznetsov
І вина також

ВД
Це не думка, а факт. У багатьох міжнародних дослідженнях доведений протективний вплив алкоголю на розвиток серцево-судинної патології. Доза, звичайно, має значення, але алкоголіки, дійсно мають менший ризик атеросклерозу й інфаркту міокарду, хоча не всі до нього доживають, бо отримують купу інших захворювань.

Джерело алкоголю може бути будь-яким, але у вині міститься ще багато корисних речовин, зокрема біофлавоноїдів, які захищають судини та серце.


Ксенія Гулак
А чи є хоч невелике фізіологічне підґрунтя в понятті „блакитна кров“?

ВД
Це звичайно переносне значення. Синього кольору набуває кров, насичена вуглекислим газом, але це не дає жодних переваг.


Roman Storchak
У мене є кілька питань: Як швидко серцево-судинна система адаптується до навантажень? (При регулярних фізичних навантаженнях приблизно 70% ЧССмакс) Чи варто змінювати навантаження для швидшої адаптаціії?

ВД
Швидкість адаптацій індивідуальна і навантаження треба збільшувати поступово. Через місяць регулярних навантажень Ви маєте відчути покращення. Збільшувати навантаження не варто. Куди Ви поспішаєте?


Ольга Єдомаха
А от у мене питання, коли людині стає погано і підвищується тиск, наскільки дієвими є „класичні“ ліки, які наші люди звикли ковтати: всілякі там корвалоли, валідоли, валокардини? Вони справді допомагають чи це, скоріш, психологічний фактор?

ВД
Ці препарати неефективні для зменшення артеріального тиску. Проте деякий ефект на тонус коронарних судин вони мають, розширюють їх і покращують кровопостачання серця. Показання для їх прийому саме такі, а не для зменшення тиску.


Алексей Брунейский
Вопрос от моей бабушки. Какие антикоагулянты можно применять кроме аспирина?

ВД
Современная фармакология обладает колоссальным арсеналом антикоагулянтов. Аспирин среди них наиболее мягкий препарат, который хорошо переносится при длительном приеме. Другие препараты могут быть направлены на активность тромбоцитов (Клопидогрель), на активность антитромбина ІІІ (гепарин и низкомолекулярніе гепарины), активаторы плазминогена (стрептокиназа, Актилизе и др.)

Алексей Брунейский
А какие возможны „жёсткие“ последствия? Чем можно заменить аспирин, если к нему существует непереносимость?

ВД
Побочные эффекты, конечно, есть — прежде всего, это кровотечения, язвенное поражение желудка и др. Заменить аспирин можно, препаратов много, но подбор должен быть проведен квалифицированным кардиологом при непосредственном контакте с пациентом. Институт кардиологии им. Н.Д.Стражеско располагает такими специалистами.


Ксенія Гулак
Дуже часто лікарі діагностують біль, що пацієнт відчуває в області серця не з серцевим порушенням, а з патологією у м’язах чи взагалі у віддалених від серця районах тіла. Це здається трохи дивним, адже якби, наприклад, все було через активність певних нервів, які отримують збудження з тканини патології а на серці це „відгукується“, то логічно припустити, що біль був би розподілений по всім органам, і боліло в першу чергу би то місце, де патологія, а вже потім серце. Але болить лише в місці серця. От в мене і запитання, як можна пояснити механізми, що лежать в основі таких діагнозів лікарів?

ВД
Біль в ділянці серця — це, звичайно, не завжди біль у самому серці. Остеохондроз, міжреберна невралгія та інщі патології можуть імітувати біль у серці, хоча в останньому немає жодних патологічних зрушень. Це важливо для враховувати при диференційному діагнозі і досвідчені лікарі це добре знають. Механізми дистантного болю, ірадіації болю, зони Захарьїна-Геда та інщі феномени досліджени недостатньо, мабуть тому, що практичного значення не мають — діагноз не може будуватися лише на скаргах, на відчуттях хворого. Інструментальні методи діагностики допомагають лікарям втановити діагноз значно точніше.


Оля Малюта
Можна на пальцях пояснити, що таке варіабельність серцевого ритму? і чому і чи правда, що повільне дихання (4-5 вдохів на хвилину) і спорт покращюють цей показник?

ВД
Це різна відстань між скороченнями серця, що залежить від дихання та активності вегетативної нервової системи (баланс між вагусом та симпатикою). Так, це правда, проте варіабельність має бути — відсутність її також ознака патології.


Полина Михайлец
Чому гіпотонія іноді з роками перетворюється у гіпертонію? Чи є можливість якось цьому завадити? Дякую.

ВД
З віком у кожної людини поступово зростає артеріальний тиск, бо зменшується еластичність і збільшується жорсткість артеріальних судин. Саме це пояснює перехід гіпотонії до нормотензії. Запобігати цьому непотрібно. А для профілактики артеріальної гіпертензіїї є інші засоби.

Константин Мовлик
Почему люди делятся на гипертоников и гипотоников? Почему один Человек при 190-100 нормально еще чувствует другой уже схватит инсульт? Причина только в сердце? или в сосудах тоже?

ВД
Наследственность и окружающая среда всех нас делят по самым разным признакам, в том числе, и по уровню давления. Нормальное самочувстие может быть очень обманчиво, наши рецепторы и ЦНС могут вводить нас в заблуждение. Конечно, и сердце и сосуды — это же одна сердечно-сосудистая система!


Татьяна Бабич
Нагадайте, будь ласка, яку роль в метаболізмі серцевого м’яза відіграє лактат?

ВД
Питання на засипку з біохімії! )) Молочна кислота утворюється з глюкози при гліколізі і йде в мітохондрії для подальшого окиснення, якщо є кисень.

Константин Мовлик
Беспокоит один вопрос.Допустим ситуацию, кардиомиоцит, Na каналы все закрыты!!! если К будут постоянно открыты то выход К вызовет деполяризацию??? Простой вопрос) но нужно уточнение, из-за чего пробелы.

ВД
Константин, выход калия вызовет гиперполяризацию и возбуждения не произойдёт.

Ірина Теоновська
Хотiла запитати вас, чим обумовлено те, що швидкiсть проведення iмпульсу (деполяризацiя) по сино-атрiальному вузлу швидша, анiж по атрiо-вентрикулярному?

ВД
Це обумовлено різним рівнем експресії певних іонних каналів — їх кількість поступово зменшується від синусного вузла до волокон Пуркіньє.


Татьяна Бабич
Чи є можливість лікування вроджених вад серцево-судинної системи з допомогою генної інженерії?

ВД
Hі, не має. Вроджені вади серця не спричинені генетичними факторами.


У кінці чату прозвучали й абсолютно не науково-популярні питання 🙂

Daniel Einor
Припустимо, у мене є ізольований м’яз, клітини якого за щільністю мітохондрій можуть конкурувати з сердцевими. Мені треба зафарбувати ядерну ДНК клітини in situ (не FISH), але разом з нею фарбується і мітохондріалка, тому в мене під мікроскопом зоряне небо ( і це точно не бактеріальне зараження). Чи можна якимось чином змити\прибрати\зїсти\ферментувати мітохондрії із зразку, якщо той є у вигляді ізольованої суспензії клітин у агарозному гелі?

ВД
А чим Вам заважає мітохондріальна ДНК? Хай собі світиться — в ядрі ДНК усе одно більше і її гарно видно при забарвленні нуклеофільними барвниками.

Daniel Einor
Зображення аналізується автоматичним мікроскопом, який захоплює і вимірює флуоресценцію нуклеоїду, тому необхідно, щоб свічення ядра не інтерферувало із флуоресценцію м\х, а то на виході дасть false positive. Задав питання тепер сиджу думаю… може все ж на FISH перейти і забарвлювати окремо ядерну ДНК… дорого =(

ВД
Спробуйте застосувати антитіла до гістонів. Вони ж є тільки у ядрі.

Обговорення

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *