А який смак в Вашої цифри 9?


Щось про синестезію


“Якщо хтось дряпає нігтем по дошці, я відчуваю смак заліза. Вступ в пісні “Time” від Pink Floyd є золотисто-жовтим і синім. Вірші мають колір, якщо мені хтось їх цитує, а іноді, коли я їх сам читаю”.

от такі дивні речі розповідає “піддослідний” авторам статті, що вивчають явище синестезії.

Синестезія — то є неврологічний стан, при якому стимуляція одного сенсорного або когнітивного шляху приводить до автоматичного, мимовільного досвіду в другому сенсорному або когнітивному шляху. Слово синестезія походить від двох грецьких слів: σύν (син), “разом”, і αἴσθησις (aisthēsis), “відчуття”, таким чином, це буквально означає “поєднане відчуття”.

Гарними і добре відомими прикладами синестезії є кольори, які викликані цифрами, буквами чи словами, але є і більш рідкісні випадки, коли смак може визватися словами (наприклад, слово “part” (англ. “частина”) на смак як куриний суп). Взагалі таких комбінацій є близько 50 видів.

Треба зазначити, що синестезія трохи відрізняється від простих асоціацій (як слово “трава” і зелений колір).

Введемо ще два маленьких поняття і далі вже перейдемо до цікавішого. Отже, при синестезії є індуктор — це те, що викликає поєднане відчуття, і є відповідь — емоційні відчуття, що викликаються індуктором. І, гумору заради, будемо казати про тих індивідуумів, що можуть мати такі поєднані відчуття, як про синестетів.

Донедавна синестезія не вважалася нормальною властивістю нервової системи. Себто вважалося що такий феномен є, але він пояснювався розладами і аномаліями, можливо навіть психічними розладами. Проте цей феномен почали вивчати в основному вже в кінці XX ст. І зараз синестезія не вважається патологією.

Найрозповсюдженішими індукторами, що відповідають за 80-90% всіх випадків, то цифри, літери і слова, які були почуті, прочитані або навіть уявлені. А відповідь найчастіше це колір.
Найрозповсюдженішими індукторами, що відповідають за 80-90% всіх випадків, то цифри, літери і слова, які були почуті, прочитані або навіть уявлені. А відповідь найчастіше це колір.
Зображення: Cytowic [CC BY-SA 3.0]

Найрозповсюдженішими індукторами, що відповідають за 80-90% всіх випадків, — то цифри, літери і слова, які були почуті, прочитані або навіть уявлені. А відповідь найчастіше — це колір. Такий вид синестезії називають графічно-кольоровою. Рідше синестети відчувають кольори для музики, запаху, смаку чи навіть болю.

Що дивно і що мене вразило, коли я почала детальніше читати про синестезію, це те, що індивідууми з графічно-кольоровою синестезією не “забарвлюють” літери чи цифри в колір, а відчувають кольори або плаваючими десь недалеко від літери/цифри, або яскраві спалахи кольору в уяві, або ці кольори “туманно плавають у просторі” (за словами одного з синестетів).

Цікавим є те, що синестети можуть досягати досить високих рівнів абстракції при поєднаному почутті. Себто, індивід може відчувати один і той самий фіалковий колір як для цифри “5”, так і для римської “V” і навіть для п’яти точок поряд, і для п’ятниці!

Що відомо вже про синестезію?

По-перше, синестетичні відчуття виникають мимоволі і без зусиль.

По-друге, відповіді, що асоціюються з певними індукторами, найчастіше є постійними і незмінними впродовж багатьох років.

І по-третє, синестетичні почуття найчастіше починаються в ранньому дитинстві і можуть корелювати з розвитком мови.

Синестезія досить розповсюджена — виникає в одному випадку з 2000 (а за новішими даними десь у 4% людей) і, за деякими даними, частіше у жінок. Також є відомості, що вона трапляється частіше у родичів.

Тестування людей на наявність в них синестезії теж доволі цікавий процес. Наприклад, індивіди, які бачать кольори цифр, можуть мати труднощі ідинтифікувати цифру чи колір якщо це не відповідні цифрово-кольорові відчуття. Скажімо, синестет бачить цифру 9 як фіолетову. Якщо представити перед ним цифру 9, намальовану зеленим кольором, він може не змогти точно відповісти що це за цифра чи що це за колір (за умов сильно розвиненої синестезії)

Взагалі було проведено досить велику кількість різноманітних дослідів і тестів на тему того, на скільки синестезія впливає на нормальну життєдіяльність людини, на скільки вона заважає чи, навпаки, допомагає. Адже якщо на якусь літеру хтось мимоволі відчуває сильний уявний кольоровий сплеск, то таке відчуття може заважати жити (уявіть, якщо на літеру Х людина реагувала би сильно, і убачивши під час водіння машини Х у знаку “стоянка заборонена”?.. ну і так далі).

Теоретично, синестет швидше знайде цифру 6, якщо вона для нього іншого кольору. Зображення: Edward M. Hubbard, Image first appeared in Ramachandran and Hubbard, 2001 (CC BY-SA 3.0)
Теоретично, синестет швидше знайде цифру 2, якщо вона для нього іншого кольору.
Зображення: Edward M. Hubbard, Image first appeared in Ramachandran and Hubbard, 2001 (CC BY-SA 3.0)

Тести досить різноманітні, але основною їхньою темою було те, чи краще синестет зможе розпізнати, наприклад цифру 2 із листа з багатьма цифрами 5, якщо відомо, що ці дві цифри для нього різних кольорів. Ідея така, що, теоретично, набагато легше помітити маленьку червоненьку плямку серед зеленого, і якщо 2 викликає мимовільне відчуття червоного, то серед “зелених” для синестета 5 він швидше справиться з тестом. Але безліч тестів спростували таку гіпотезу. Адже, все ж таки, синестезія — то є в більшій або меншій мірі “асоційоване” сприйняття, і не може відповідь поступити раніше індуктора. Тому, для викликання червоної 2 серед синіх 5, ту 2 спершу треба побачити.

Отже, незважаючи на те, що самі синестети повідомляють про яскраві “вискакуючі” кольори, це практично ніяк не відображається на тестах.

Якщо у вас синестезія, що це значить?

Синестезія трапляється в десь 4% населення, але можливо більше. Можливо, бо видів синестезії є дуже багато, більше декількох сотень, і вони не завжди гарно досліджені.

Як проявляється синестезія?

Проявлятися вона може багатьма способами: від найрозповсюдженого кольору у відповідь на побачені літери та цифри, запаху на символи, до рідкіших варіантів відчуття специфічного характеру літер, скажімо літера М — підстаркуватий дядечко що багато буботить, а літера Ї — маленька дитина, що любить гратися. Чи навіть абсолютно не пов’язаних з літерами чи числами варіантів: відчуття того що час плине з кольором: минуле завжди зелене, а майбутнє помаранчеве. Чи звук у відповідь на рух: ви водите рукою, а в голові відтворюється звук, при цьому сама рука не створює такий звук “на справді” який міг би бути зафіксований у мікрофон — це лише відчуття звуку у голові.

Тобто варіацій буває дуже і дуже багато. Але їхня особливість: вони в основному постійні — один і той самий індуктор дає одну і ту саму відповідь.

Люди з синестезією — звичайні люди

Синестезія не вважається ані хворобою, ані чимось поганим. Людям з синестезією характерні трохи кращі успіхи у навчанні, але можлива трохи більша тривожність в порівнянні з середньостатистичним населенням.

Тому якщо ви в себе спіймали синестезійні відчуття — нічого страшного. Це ваша цікава особливість, можете розслабитися і жити з цим далі. Можливо цікавтеся нейронауками більше

Про це гарно розповідає Джулія Симнер, нейропсихологиня та голова лабораторії Synesthesia and Sensory Integration Університету Сассекса. Вона авторка книги Synaesthesia: A Very Short Introduction, з серії книг “Дуже короткий вступ в.. .” і є подкаст з її участю: Synaesthesia – The Very Short Introductions Podcast

Тому, скоріш за все, якщо ви синестет, ви будете вести “нормальний образ життя”, що б це не було, і можливо мати дивні мрії і гарну уяву. 🙂


Розділ “Якщо у вас є синестезія, що це значить?” з посиланням на подкаст додано в квітні 2021.

Обговорення

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *