Про День науки 2013


Святкувати завжди приємно. Особливо, коли свято стосується тебе самого. А вдвічі приємніше, якщо ти сам гарно попрацював, щоб порадувати і себе, і своїх гостів. Саме цим займалися на Всесвітній день науки (в ім’я миру і розвитку, ясна справа) науковці з Інституту фізіології. Та й не просто займалися, а відсвяткували вперше в Україні на високому науково-популярному рівні.

Все почалося після святкування двохріччя «Моєї науки». Втомлені, але щасливі «моєнауковці» обговорювали, що ще нового можуть зробити для того, щоб українці більше дізналися про власну науку. «А давайте повторимо наш виступ на «Наукових пікніках»? Неділя, 10 листопада – чудовий день для такого», запропонував хтось. Часу залишалося небагато, всі присутні були втомлені підготовкою конференції молодих фізіологів та самого ювілею. Але все ж нагода вперше відзначити Всесвітній день науки в гарній компанії надихала. І ми взялися за роботу…

Що ж з того вийшло? 10 листопада Інститут фізіології ім. О. О. Богомольця Національної академії наук України розкрив свої двері. У холі фізіологи розставили своє обладнання і впродовж 6 годин проводили демонстрації на будь-який смак і для відвідувачів різного віку та рівня знань.

Гості Дня науки на власні очі бачили, як виглядають яйцеклітини мишей і жаб, як скорочуються клітини серця, як виділяються загадкові молекули ДНК і визначається їхній розмір під час електрофорезу. Всі бажаючі долучалися до тестування температурної та дотикової чутливості шкіри, брали участь у дослідженні витривалості щурів при плаванні. Найменших відвідувачів було не відірвати від різнокольорових рН-індикаторів, вони також здавали власні клітини для генетичного аналізу на схильність до занять спорту. Фізіологи також наочно пояснювали будову мозку, принципи роботи та дослідження серця.

Хоча ми широко рекламували захід, впевненості, що гості прийдуть, бракувало. Але результати перевершили навіть наші найсміливіші очікування. Подію було анонсовано з 12-00, та вже об 11-45 до Інституту зайшов чоловік із двома дітьми. «Нічого, ми почекаємо», — чемно відповів він на сором’язливе повідомлення про розпал підготовки (навколо йшла метушня з мікроскопами, щурами, пробірками…). Об 11-55 всередині холу знаходилось вже півтора десятки цікавих до науки людей. А далі – понеслося! З дванадцятої і до третьої люди приходили безупинно, невеликий хол був заповнений вщент. Відвідувачі приходили – і залишалися, перепливаючи від однієї демонстрації до іншої. Останні гості затримались і після 18ої. Всього за нашими неточними підрахунками День науки в Інституті фізіології відвідали більш як 500 осіб!

Найцікавіше для нас було після закінчення свята науки. Ні, не урочисте шампанське, а зворотній зв’язок з нашими гостями. Ми просили людей заповнювати анкети з запитаннями, а потім сіли їх аналізувати. Через ці анкети ми отримали відповіді від імені 137 гостей різного віку, хоча більш охоче залишали записи молоді люди: лише 4 особи, старші від 50 років, щось написали. Ми питали, звідки гості дізналися про подію, чи цікавляться вони наукою взагалі, звідки дізнаються інформацію про науку, чи знають про українські наукові центри. Крім того, нам було цікаво, які досліди більше сподобалися нашим відвідувачам і що б вони бажали покращити у галузі популяризації науки.

Ми якось були впевнені, що ті, хто до нас дійшли у той день, наукою цікавляться. І дійсно: тільки 7 гостей вагалися при відповіді на таке запитання і лише двоє написали жорстке «ні». Можливо, пожартували? А ось справа із джерелами наукової інформації виявилася не настільки тривіальною: домінує інтернет (71%), а у телевізорі щось наукове шукають менше 6 відсотків. Може це і не так дивно — бо науки на українському телебаченні мізер. Тому любителі наукових таємниць все ще звертаються до книг (більше 15%) або до знайомих студентів і науковців (близько 7%). Наше нерепрезентативне опитування показало також, настільки мало навіть любителі науки знають про українські наукові центри. Майже п’ята частина анкетованих гостей про такі й не чула. Трошки менше людей назвали різні установи Національної академії наук, зокрема Інститут фізіології, в якому вони і заповнювали ці анкети (тобто лише окремі з гостей повірили, що саме тут робляться наукові відкриття!). Майже третина вірить, що наука є в університетах, але серед них більшість знає лише Київський університет Шевченка і Медичний університет Богомольця. Тому явно недарма ми тут збираємо каталог наукових центрів України. Заходьте, цікавтеся.

До речі, про наш сайт «Моя наука» вже знали близько 45% гостей, а інші 55% дізналися про нас вперше. Сподіваємось, що нові читачі не пошкодували. Експерименти сподобалися всім досить рівномірно, не було відвертих провалів. А бажали нам проводити такі заходи частіше, у більших приміщеннях, з гарною рекламою — і щоб на це нам хтось грошей дав. Так, було б непогано, оскільки поки що ми працюємо на «волонтерській тязі». Але ми все одно готуємо нові проекти, тому слідкуйте за подіями на «Моїй науці» — цієї весни їх буде немало!

«Моя наука» дякує за підтримку проекту інтернет-сайт «Лови момент!»

Обговорення

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *