Дні науки 2016. Львів

25 Жовтня 2016 | Редакція "Моєї Науки"

Категорія: Дні науки

Теги: ,


Дні науки” — науково-популярна акція, що проводиться в наукових закладах України з 2013 року.

Програма
Дні науки 2016. Львів

(Подія у FB)

12 листопада (субота)

Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького

(вул. Пекарська, 52)
Демонстрації (з 11:00 до 17:00)

за участі Біологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка та Інституту біології тварин ім. С. Гжицького

Всі барви осені: хроматографічне розділення пігментів з листка рослини

Що ховається у осінніх яскравих листках клена, груші чи ясена? Все про пігменти листків та їхні властивості ви дізнаєтесь на нашій демонстрації.

Відновлення цілісності судин і органів травлення

Чи задумувались Ви над тим на скільки цікавою та водночас складною є робота хірурга? Ми пропонуємо Вам на 20 хв перевтілитись у лікаря та власноруч провести операцію.

Перевірка натуральності харчових продуктів

Купуючи продукти ми розраховуємо на порядність виробників. Чи можна вірити тому, що написано на етикетці: “зроблено з натуральних інгредієнтів”, “з додаванням м’яса”, “містить справжнє молоко”? Чи є м’ясо в ковбасі, вітамін С в лимоні та чи зроблений солодкий сир з молока? За допомогою біохімічних методів ми перевіримо натуральність харчових продуктів. І на нашій демонстрації ви дізнаєтесь відповіді на запитання.

Не вірте власним очам. Зорові ілюзії

За допомогою зорових ілюзій можна легко обманути мозок людини. Ми покажемо Вам фігури яких насправді не існує, нерухомі рисунки які “оживають”, ефекти перцептивної готовності (людина сприймає так як вважає за правильне, а не так як є насправді), та ще багато цікавого.

Важка робота і втома м’язів

Як працюють наші м’язи? Чому серце не втомлюється? Ми розкажемо та покажемо відкриття електрики у живих тканинах, покажемо як скорочуються м’язи під впливом електричного струму, а також Ви зможете виміряти силу своїх м’язів.

Дихайте глибше!

Як швидко і безболісно дослідити функції дихальної системи? Використавши спеціальний прилад — спірометр можна виміряти об’єм повітря легень. Наші науковці допоможуть Вам визначити скільки повітря є у Ваших легенях та розкажуть як правильно дихати.

Крапля крові — крапля життя

Коли ми бачимо краплю крові то не замислюємось який різноманітний світ клітин там є. Кров являється досить цікавим біологічним матеріалом для дослідників. Ви дізнаєтесь багато цікавих фактів, побачите клітини крові та їхні властивості.

Лекції:

12:00 Оксана Заячківська “Еволюція концепції про стрес

Останнім часом поняття “стрес” набуло чималої популярності — недарма
минуле 20 століття називали століттям стресу. Нині на дворі 21 століття, але стрес, не визнаючи жодних кордонів, із легкістю ступив до нового тисячоліття і продовжує зміцнювати свої позиції. Кожен відчував стрес, всі говорять про нього, але мало хто ставив перед собою питання: так що ж таке стрес?

13:00 Надія Купиняк “Вчені диваки”

Ви думаєте, що вчені це милі, непримітні, добродушні диваки занурені у свої дослідження? Дуже часто науковців характеризують як персонажів з науково фантастичних фільмів, котрі не замислюючись про наслідки, грають в бога, намагаючись змінити закони природи, оживити людей або створюють страшну зброю. Звідки беруться міфи про науковців? Чи сучасні науковці такі ж диваки?

14:00 Володимир Студент “Промені смерті: від страху, до розуміння через науку”

Страх променів, яких не можливо побачити, існує серед простих людей уже майже 200 років. Х-промені — це не лише історія невдач, трагедій через Чорнобильську катастрофу та військові випробування, це шлях, який наука пройшла, щоб використовувати їх у побуті та високотехнологічних та інноваційних методик діагностики і лікування складних патологій. Історія, яку мало хто знає, але яка відкриває очі нашому страху

15:00 Юрій Салига “Помічники чи тихі вбивці? Або про невідомі ризики застосування пестицидів”

Чого більше від застосування пестицидів — користі чи небезпеки? Які саме ризики існують сьогодні у світі та в Україні від використання агрохімікатів і побутових хімікатів. Чим небезпечні пестициди для здоров’я дітей, для функціонування нашого мозку, пам’яті тощо. Як ми біологи це досліджуємо і що встановили нового і цікавого? На ці та інші питання і покликана дати відповіді дана лекція.

Майстер-класи (з 11:00 до 17:00):

  • Формування хірургічного шва:

Вузлові, підшкірні безперервні, однорядні, внутішньошкірні — це  шви якими зашивають рани, органи та судини, а рани, великі чи маленькі, — завжди жах для власника і хвилююче завдання для хірурга. Спробуйте і ви разом з нами вирішити  це завдання.

  • Сучасна долікарська медична допомога

Сучасний етап розвитку людського суспільства характеризується технічним бумом та промисловості, величезними досягненнями науки, що створює нові блага і збільшує тривалість життя людей. Проте розвиток техніки у деяких випадках  становить небезпеку для людини. Для порятунку життя потерпілих, велике значення має перша медична допомога.  Провідні молоді лікарі  навчать вас впевнено допомагати тим хто цього потребує.


Біологічний факультет Львівського національного університету ім.
Івана Франка

(вул. Грушевського, 4)

Лекція. Фільм. Демонстрація

12:00-15:00 Ірина Тимків “Методи дослідження комах

Чи знаєте Ви, як вчені досліджують життя комах, їхню будову
та видове різноманіття?
Ми розповімо про основне обладнання ентомологів, методи
збору та подальшого дослідження комах. Ви матимете змогу
самостійно спробувати розправити метеликів та роздивитися
різноманітних комах під збільшенням!


“Наукове Горище” Державний природознавчий музей НАН України

(вул. Театральна, 18)

за участі: Інституту екології Карпат НАН України.
Будемо раді бачити всіх, хто забажає, але особливо цікавою програма буде для відвідувачів 14+

“Право на Місто” — концепція вперше сформульована французьким соціологом і філософом Анрі Лефевром у 1968 році. Основна ідея цієї концепції полягає у потребі мешканців міст у розширеному праві доступу до міського життя. Незважаючи на те, що концепція відома з 60-х років, особливого значення ця ідея набула тільки у 2000-х. Хвиля громадських ініціатив, що відстоювали права мешканців приймати рішення щодо міського простору, прокотилась США, Східною Європою і Латинською Америкою, спалахнула у містах близького сходу, таких як Бейрут і Стамбул. А наш рідний Львів останніми роками став чи не найактивнішою ареною цього руху в Україні. Це прекрасні і надихаючі зміни, але…. “Право на Місто” належить не тільки нам! Сотні видів рослин, птахів і тварин мають не менші права. Вони “прийшли” у місто у пошуках захисту, домівки, тепла, їжі. Подекуди їх привезли з екзотичних країн, як окрасу міських парків і скверів. А деякі дерева, якби могли говорити, перемогли би у конкурсі “корінний львів’янин”. Коли Ваших пра-пра-бабусь ще й на світі не було, вони вже росли тут. Як усі вони виживають у місті? Як би Вам жилось у Львові, якби Ви були маленьким горобчиком? А кажанчиком?

Багато років науковці нашого Музею і колеги з Інституту екології Карпат вивчають флору та фауну міста.

Лекції (12:00 — 17:00):

12:00 Ніна Гураль-Сверлова та Роман Гураль “Львів рай для молюсків?”

Як живеться молюскам у Львові? Чому в місті та приміських лісопарках мешкає понад третина видів наземних молюсків відомих для всієї території України? Які рідкісні види можна побачити в межах міста? І, нарешті, чому при цьому міську територію не можна вважати надто сприятливою для існування більшості м’якунів? Відповіді на ці та інші питання можна буде отримати під час лекції.

13:30 Андрій Бокотей “Птахи у місті, або куди поділись горобці”

Чи знаєте Ви, що у Львові можна зустріти понад сто видів птахів? Граки, напівдикі домашні голуби, сороки, різні види синиць чудово себе почувають у місті. Інших птахів Ви можете побачити хіба що у парках і скверах та навряд чи будете знати їх назви. То ж які птахи живуть у місті? Як вони пристосовуються до людського сусідства? Як ми можемо полегшити їм життя? Відповіді на ці питання Ви отримаєте під час лекції.

15:00 Андрій-Тарас Башта “Кажани у місті — боятися чи допомагати?”

Сутеніє. На чистому небі вже починають з’являтися перші зірки. І в цю мить над головою несподівано виникає невеличкий верткий силует чи то птаха, чи то метелика. Політ швидкий і цілком безшумний. Це вилетів на полювання нічний мисливець — кажан. Чому слово “кажан” у переважної більшості мешканців міста викликає неприємні відчуття? Існує багато повір’їв і забобонів, пов’язаних із цими тваринами. Що з них правда і що — вигадки?… Відповіді на всі питання Ви отримаєте під час лекції.

16:30 Оксана Марискевич “Місто без сміття — місія нездійсненна?”

Травнева трагедія на Грибовицькому сміттєзвалищі черговий раз вказала на вразливість міської агломерації. Відсутність адекватних рішень влади щодо поводження з твердими побутовими відходами, а також поведінка мешканців міста впливають на здійсненність/нездійсненність місії “Місто без сміття”. Європейський вибір України — це не тільки гасло, але й конкретні кроки влади й мешканців, які вибирають владу. Чи ми на це здатні? Якщо так, що потрібно робити? Давайте розбиратись разом на лекції.


13 листопада (неділя)

Кафедра екології, Львівського національного університету ім. Івана Франка

(вул. Грушевського, 4)

Демонстрації (з 12:00 до 15:00)

за участі Біологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка.

Таємниці мурашника

Мурахи — соціальні тварини, а вчені, які вивчають поведінку мурах, мірмекологи, започаткували науку соціобіологію. А що ж таке соціалізація по-мурашиному? Як влаштована мурашина сім”я?

Амброзія — це не лише напій богів Олімпу, але і шкідлива рослина

Чому рослина, яка приносить багато шкоди і є чужинцем на нашій землі, називається такою поетичною назвою — амброзія?

Рослини, у яких усе навпаки

Мохи не мають коріння і судин. Яким чином вони виживають, та є ще й окрім того, є добрими індикаторами забруднення середовища? Чи бачили ви рунянку?


Державний природознавчий музей НАН України

Запрошуємо всіх бажаючих, особливо цікавою екскурсії будуть для родин з дітьми.

Екскурсії об 13:00

Птахи у зимовому місті — орнітологічна екскурсія. Гіди-інтерпретатори орнітологи Ганна Кузьо та Микола Скирпан.

Під час екскурсії ви дізнаєтесь які птахи залишаються зимувати в містах, які небезпеки на них чекають і як ми можемо допомогти їм пережити зиму. Звичайно, ми не можемо домовитися з птахами взяти активну участь у нашій екскурсії, але голуба сизого, лебедя-шипуна, синиць велику і блакитну, грака, сойку, повзика, підкоришника звичайного, дятла звичайного та чорного дрозда ми Вам обіцяємо показати.

Де і як зимують комахи? — ентомологічна екскурсія. Гіди-інтерпретатори ентомологи Ірина Коновалова та Анна Середюк

Влітку серед зелені дерев, кущів і трав сюрчать коники і гудуть бджоли, пурхають різнобарвні метелики, метушаться мурашки. З настанням осені життя комах змінюється. З кожним днем їх меншає і, от — вони зникають. На екскурсії Ви зможете дізнатися про те, завдяки яким пристосуванням і у яких криївках комахам вдається пережити зиму і, навіть, що таке “діапауза”.

Таємниці успіху рослин або чому рослини не бояться зими. — ботанічна екскурсія. Гіди-інтерпретатори ботаніки Катерина Данилюк та Анастасія Савицька

На екскурсії Ви зможете не тільки помилуватися осіннім Стрийським парком, а дізнаєтесь багато цікавого про маленькі хитрощі, які допомагають рослинам зимувати. Чому листяні дерева скидають листки восени, а хвойні – завжди зелені, куди на зиму поділись трав’яні рослини, як можна розпізнавати дерева без листків? Про це та багато інших таємниць природи дізнаєтесь під час нашої екскурсії.

Важливо! — екскурсії відбудуться тільки за сприятливих погодних умов. Слідкуйте за анонсами на сторінці Музею


Слідкуйте за програмою заходів Дні науки 2016 та дізнайтеся про програми в інших містах

sci-days-2016-a0-banner-lviv

Обговорення

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *